Г лобите за неносене на предпазни маски са незаконни. Това гласи решение на Русенския районен съд. Основният мотив за решението – законът не допуска налагане на санкции, ако видът на нарушението не е определено със закон или подзаконов нормативен акт, каквито заповедите на здравния министър не са.
На 12 април 2020 година Анелия Радева чака на автобусна спирка. По това време носенето на маски на открито е задължително, според заповед на здравия министър. Анелия знае и спазва правила. Но докато чака пали цигара, посочва NOVA.
„На спирката бяхме с още един човек, на разстояние, като ми съставиха акта. Пуших цигара и маската ми беше смъкната. Аз се паникьосах, не знаех какво да отговоря. Дадоха ми да подпиша, че ме глобяват”, обяснява Анелия.
Глобата е 300 лева. Непосилна сума за Анелия, която е сирак и цял живот живее по домове. Медиаторът и адвокатски сътрудник – Георги Георгиев, решава да помогне на жената. Съветва я да не плаща глобата, а да обжалва. И така Русенският районен съд излезе с решение, с което намира издаденото постановление за незаконосъобразно и отменя изцяло наложената глоба. Основният мотив – заповед, включително и на министър, няма нормативен характер. А санкция се налага само въз основа на нормативен акт.
Задава ли се европейско въстание срещу локдауните
„Нашето мнение е, че всички такива заповеди са незаконосъобразни и те трябва да бъдат обжалвани. Ако има нещо, което законът го изисква и трябва да се спазва, нека бъде направено така, както го повеляват конституцията и законът”, заяви Георги Георгиев.
За слабостите на заповедите разговаряме и с адвоката по медицинско право Мария Петрова.
„Големият проблем със заповедите дойде от кратките срокове, в които трябваше да се вземат решения. За да се направи нормативен акт, има няколко месеца време, в най-добрата хипотеза. Когато трябва да се вземат мерки, е невъзможно да се спази закона и затова заповедите на министъра са по-скоро общи административни актове и оттам идва тяхната слабост”, обясни тя.
Адвокат Петрова заяви, че голяма част от глобите, наложени за неспазване на противоепидемичните мерки, падат в съда, но и припомня, че всеки казус е индивидуален.
Скандал в НС, гонят депутат без маска, той отказва да напусне
„Не искам с подобни разговори да подстрекаваме хората да ангажират съда, но ако някой смята. че търпи загуби от тези заповеди, може да се търсят обезщетения в тази насока”, посочи тя.
Относно конкретното решение на Русенския окръжен съд - то подлежи на обжалване. Екип на NOVA се обърна и към Здравното министерство, за да разбере и тяхната позиция. Това, което казват от там е, че министърът на здравеопазването не е страна по производство по налагане на административните наказания. И допълват, че въвеждането и отмяната на противоепидемични мерки е динамичен процес, поради което регламентирането на конкретните противоепидемични мерки на законово ниво е нецелесъобразно, а и практически невъзможно предвид временния характер на необходимите мерки.
Адв. Марковски: Държавата да раздава маски на хората
От министерството на здравеопазването допълват и че решението на Районния съд в Русе не е окончателно.
То е обжалвано от областната дирекция на МВР в Русе, която пък според първоинстанционното решение трябва да плати разноските по делото. Така сега казусът ще бъде разгледан от Административният съд в града.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!