Б ившят екоминистър Нено Димов, който е обвинен в умишлена безстопанственост заради водната криза в Перник, остава за постоянно в ареста. Това реши, след повече от 4-часово заседание, Апелативният специализиран наказателен съд, Решението е окончателно.
Апелативните магистрати потвърдиха определението на спецсъда с мотива, че има опасност Димов да извърши нови престъпления, както и да повлияе на свидетели.
Според държавното обвинение като министър Нено Димов умишлено е допуснал от язовир "Студена" да се използва многократно повече от допустимото количество вода за битови и промишлени нужди. Така за малко повече от година били източени над 7 млн. кубика.
Промишлените предприятия в района на Перник са плащали 13 стотинки за кубик вода, а битовите абонати многократно повече – около 2 лв. Тази разлика е била за сметка на държавата и така са били нанесени значителни материални щети, твърди прокуратурата.
Днес бяха представени нови доказателства. Сред тях са и разпитите, проведени през последните 2 дни, включително и на ресорните заместник-министри, съобщава NOVA.
Държавното обвинение представи и графици с подписа на министъра Нено Димов. По закон той е единственият, който разполага с ресурсите, управлението и харченето на водните ресурси на язовирите. Според защитата могат да бъдат прехвърлени права на някои от ресорните зам.-министри.
"Същият е запознат с цената. Ако този воден ресурс не беше използван за промишлени цели, този воден ресурс щеше да бъде в много по-нормален размер от сегашния и да е за потребление на гражданите на гр. Перник, които плащат цена от 2 лева за кубик", заяви прокурор Росица Славова.
"Цената не се определя от министъра, ценообразуването е съвсем отделна тема. Водата се продава на тази цена, на която е определена. Това не е работа на министъра. Той управлява водите, не цените", каза адвокатът на Нено Димов Ина Лулчева.
Междувременно на площадка в гр. Плевен са били открити огромно количество отпадъци, част от тях в бали с нарушена цялост на опаковката, съобщават от прокуратурата.
Разследването е установило, че на компетентен орган, оправомощен зам.-министър на околната среда и водите, е дадено съгласие за трансграничен превоз на 25 000 тона отпадъци от Република Италия.
Дружеството, което използва въпросната площадка обаче не разполага със съоръжения за третиране на отпадъци, обектът не е водоснабден и електроснабден, няма назначени работници по трудов договор.
Главният прокурор е сезирал министъра на околната среда и водите с искане за възобновяване на производството по издаване на разрешението за трансграничен превоз, тъй като е установено съществено нарушение на изискването за законосъобразност.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!