К онституционният съд обяви за противоконституционно решение на Народното събрание (НС) за предприемане на действия от Агенция „Пътна инфраструктура” (АПИ) за осъществяване на дейностите по поддържане на републиканската пътна мрежа, прието на 20 април тази година, съобщиха от съда.
Решението е прието с единодушие.
Делото беше образувано в началото на май месец по искане на народни представители от ГЕРБ-СДС.
Депутатите настояват пред съда решението на НС да бъде обявено изцяло като противоконституционно. То е свързано с това АПИ да заплати 50 процента от задълженията си по договори за поддържане на републикански пътища от бюджета си за 2022 г.
Според решението
останалите 50% трябва да се извършват след решение на НС, въз основа на доклад, изготвен от междуведомствената работна група за установяване на изпълнените дейности и становище на парламентарната Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление.
Според народните представители, въпросното решение на НС нарушава принципа на право на защита на гражданите,
принципа на независимост на съда и принципа на подконтролност на актовете и действията на административните органи от страна на независимата съдебна власт.
След като делото беше образувано ГЕРБ-СДС дадоха брифинг,
на който Радомир Чолаков коментира, че решението на НС е "безкрайно тъжно свидетелство за печалното състояние на правната подготовка" на гласувалите решението депутати.
"Повече от две седмици откакто е взето това решение
нито има пътна поддръжка, нито е започнало разплащането на фирмите", добави колегата му Николай Нанков.
Коментар по темата малко по-късно направи и министърът на регионалното развитие Иван Шишков.
"Още преди да стана министър бях казал, че не е работа на НС да определя начина на плащане на строителните фирми, тъй като това е въпрос на Министерство на регионалното развитие и евентуално на Министерски съвет за разпределяне на бюджета", заяви той.
По думите му след това решение, в момента към бюджета на държавата няма определени пари за разплащането на пътните фирми за извършено строителство в предишни периоди.
"Сега, разбира се, пада отново тежката задача на служебния кабинет да намери решение да разплати тези пари. Дали ще бъдат платени по някакъв начин в рамките на тази година или ще бъдат заложени в бюджета на следващата година, тези пари трябва да бъдат платени на строителните фирми. Лошото е, че за всеки изминат ден те стават все повече, а това са разплащания, включително преди предишните служебни кабинети. Това са дължими суми, които са в периода 2020 2021 година, като възлаганията са направени преди встъпването в длъжност на предишния служебен кабинет", заяви Иван Шишков.
Министърът съобщи, че в момента се разплащат пари за строителство, което е възложено от периода 2018-2020 година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!