С пециализираният наказателен съд пусна на свобода собственика на „ТАД Груп” Иван Тодоров срещу мярка за неотклонение 100 000 лева. Според магистратите свидетелските показания по делото не касаят обвинението, което е повдигнато на Тодоров. Няма и никаква опасност той да се укрие, защото въпреки знанието, че е с обвинение, се е прибрал в България и е съдействал на разследването. Няма опасност и да извърши ново престъпление. Тодоров трябва да внесе гаранция до 10 дни. Решението подлежи на обжалване в 3-дневен срок пред Апелативния съд.
По време на заседанието от прокуратурата цитираха показанията на двама основни свидетели по делото. Те се оказаха бивши служители на "ТАД Груп”.
Според тях Иван Тодоров ги е карал да проверяват дали различни популярни сайтове са уязвими и ако установят някакви проблеми на по-късен етап да бъдат привличани за клиенти на дружеството. Така, според прокуратурата, е бил хакнат и популярен сайт за хазартни игри.
От защитата бяха категорични, че Тодоров не се е укривал, искал е да съдейства на разследването, а билетът му за Канада е бил купен още на 14 юни. Самият Тодоров помоли съдът да бъде пуснат на свобода.
По-рано днес
Специализираната прокуратура внесе в Специализирания наказателен съд искане срещу собственика на „ТАД Груп” да бъде определена най-тежката мярка за неотклонение „Задържане под стража”.
Иван Тодоров е обвинен и се разследва в подбудителство за кибертероризъм и беше задържан във вторник на Летище София.
В разгара на хакерския скандал Иван Тодоров замина за Канада, на по думите му отдавна планирано посещение. От прокуратурата го обявиха за издирване и издадоха европейска заповед за арест.
В последния си работен ден за тази парламентарна сесия
депутатите изслушват МВР, НАП и ДАНС за хакерската атака към НАП.
Това ще стане по време на първото заседание на парламентарната временна анкетна комисия. Тя трябва да изясни всички факти и обстоятелства около случая с източването на данни от НАП.
Комисията е в състав от 15 народни представители, по трима от всяка парламентарна група. Председател е депутатът от ГЕРБ Красимир Ципов, а негов заместник е Румен Гечев от „БСП за България”. Комисията ще действа в срок от 3 месеца, след което ще изготви доклад.
Междувременно
ръководството на НАП ще даде информация за това какво е направило след изтичането на лични данни.
Преди близо две седмици данните на около 5 млн. български граждани изтекоха след хакерска атака. За пробива на сървърите на агенцията са обвинени Кристиян Бойков, търговският директор на „ТАД Груп” Георги Янков и собственикът на фирмата Иван Тодоров.
Преди дни НАП пусна приложение, в което всеки може да провери дали личните му данни са сред източените след хакерската атака. То е достъпно на страницата на агенцията.
А във вторник стана ясно, че
собственикът на „ТАД Груп” е бил разследван и друг път за киберпрестъпление
– преди 22 години за източване на банкови карти. Тогава обаче вината на Иван Тодоров не е доказана, информира NOVA.
„ТАД Груп” е американска фирма и централата ѝ е в САЩ, а Иван Тодоров е взел правата ѝ за франчайз. Адресът за кореспонденция с „ТАД Груп” се намира във Варна, като на същия адрес се намират и още 25 от фирмите на Тодоров.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!