С ъстав на Софийския градски съд оправда бившия зам.-министър на вътрешните работи Раиф Мустафа и бизнесмена Росен Маринов по обвинението за подкуп.
Преди това прокуратурата беше поискала по 10 години затвор за двамата.
Прокуратурата обвини Маринов, че два пъти предложил подкуп на бившия началник на Агенцията по рибарство и аквакултури Марин Димитров, за да бъде сключена сделка за катери. Първия път бизнесменът използвал за посредник Раиф Мустафа и предложил 50 000 лв, а втория път директно заявил на Марин Димитров, че ще даде 100 000 лв, твърди обвинението.
Съдът се мотивира, че събраните доказателства не представляват основа, върху която може да бъде постановена осъдителна присъда, а показанията на Марин Димитров са непоследователни, противоречиви и не кореспондират с информацията от специалните разузнавателни средства.
По повод разпита на служител от ДАНС, към когото Марин Димитров се обърнал за съвет, когато му бил предложен подкупът, съдът коментира, че от действията на агента може да се направи извод за практика на службата, която буди притеснение.
Прокуратурата твърди, че присъдата е абсурдна
и ще я протестира. Обвинителят Пламен Георгиев коментира, че дори очаква тя да бъде отменена. Той не е съгласен с доводите на съда, че показанията на Марин Димитров не кореспондират със СРС, тъкмо напротив - били последователни.
В пледоарията си днес прокурорът заяви, че Маринов е лице с много тежко корупционно поведение и чрез наказание около 10 години затвор ще се даде пример на обществото, че съдът ще бъде безкомпромисен към лица, които трайно практикуват корупционни практики по високите етажи на властта.
Държавното обвинение отбеляза и обществената опасност на Раиф Мустава, поради извършеното от него престъпление.
След оправдателната присъда Раиф Мустафа заяви, че някой е имал интерес от тази акция, а Маринов допълни, че когато се прави една политическа поръчка, е голяма мърсотия да се използват всички държавни служби. Маринов каза, че ще си търси правата в Страсбург и допълни, че ще се постарае да разбере откъде е дошла поръчката срещу него.
Мустафа, който беше заместник и на Румен Петков, и на Михаил Миков, бе арестуван през юни 2009 г. и обвинен, че е посредничил за предлагане на подкуп на директора на Агенцията за рибарство и аквакултури.
Парите били предложени от управителя на "Авто Инженеринг холдинг груп" ООД Росен Маринов, за да бъде пуснат спечелен от фирмата търг за 2,4 млн. лв.
Когато името на Мустафа за първи път се появи в медиите във връзка с обвинението срещу Росен Маринов, той подаде оставка като зам.-министър и не бе включен в кандидат-депутатската листа на ДПС.
Впоследствие Мустафа бе арестуван, подведен под наказателна отговорност и пуснат под гаранция срещу 10 хил. лв.
Според обвинителния акт той е създал условия за срещи и преговори за точния размер на подкупа, участвал е лично в тях и умишлено е улеснил извършването на деянието.
Росен Маринов участва в няколко фирми с различен предмет на дейност. Сред тях са Консорциум "Киров енд Партнърс", където е съдружник с бизнесмена Киро Киров, Хидроенергогруп, Фондация за устойчиво развитие, Фондация "Развитие на културното наследство на Видин".
През октомври 2008 г. шест ТИР-а от компанията на Маринов блокираха центъра на София след като Министерството на финансите отказва да изплати поръчка по програма ФАР.
Окончателният съдебен акт на Върховен касационен съд от 18.04. 2013 г. оставя в сила решението на Софийски апелативен съд от 01.10.2012 г., което потвърждава присъда от 30.06.2010г. на Софийски градски съд, с която подсъдимите Росен Маринов и Раиф Мустафа са оправдани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!