След едночасово заседание Общинският съд в македонския град Гевгели присъди родителските права на 3-годишната дъщеря на Спаска Митрова на бащата Воислав Савич.
Съдът присъди Митрова, която има и българско гражданство, да плаща месечна издръжка на 3-годишната Сузана в размер на 40 евро.
Савич не присъства в съдебната зала по неизвестни причини. Заседанието на съда е било изключително кратко. Прочетено е било само решението, без да се дават никакви мотиви.
На излизане от залата Спаска и нейният адвокат Ставре Джиков заявиха, че борбата продължава и в рамките на 15- дневния срок ще обжалват решението. На втора инстанция делото ще бъде гледано в Скопие.
Въпреки призива на българското външно министерство отпреди три дни да бъде разрешено присъствието на български официален представител, това не се случи. Заседанието се състоя при закрити врата.
Министерството на външните работи с дълбока загриженост констатира,
че на първа инстанция процесът по родителските права, който се води срещу българската гражданка Спаска Митрова в Република Македония, не е бил прозрачен, се посочва в позиция на министерството.
Процесът бе проведен в условията на силно негативна обществена атмосфера, част от която бяха актове на физическо насилие, задържане за продължителен период и лишаване от възможност за свиждане на Митрова с детето й, пише в позицията, обявена от говорителя на МВнР.
"Не приемаме последователното недопускане на представител на българското посолство в Скопие при гледането на делото предвид извънредно големия обществен интерес и в двете държави", заявяват от МВнР.От министерството очакват на следваща инстанция съдът да вземе решение в съответствие с европейските принципи на прозрачност и обективност. В тази връзка от МВнР обръщат внимание на препоръките и изискванията, съдържащи се в годишния доклад на Европейската комисия за напредъка на Македония.
"България ще продължи да следи най-внимателно процеса и ще го третира като показател за напредъка на съдебната реформа в Македония - важен елемент от Копенхагенските критерии, от чието изпълнение зависи европейската перспектива на нашата съседка", посочват от МВнР.
Двама от заместник-председателите на ВМРО - Ангел Джамбазки и Костадин Костадинов следиха процеса отблизо и днес присъстваха в съдебната зала по време на делото, за да подкрепят македонската българка, съобщи на БТА пресцентърът на ВМРО-БНД.
Коментарът на Джамбазки и Костадинов е, че е нечувано в един такъв процес за присъждане на родителски права, те да бъдат дадени на бащата, който е безработен.
"ВМРО няма да отстъпи и ще подкрепя Спаска докрай", казаха двамата акстивисти.
Малката Сузана бе отнета от майка си през юли 2009 г.,
когато магистратите от Гевгели пратиха в затвора Митрова. Присъдата й бе заради неспазване на решение за режима на свиждане с бащата. Майката на Спаска обаче твърди, че отношението е заради българското самосъзнание на дъщеря й.
Тя бе освободена през октомври предсрочно.
Веднага след това Митрова пристигна в България. Министърът без портфейл, отговарящ за българите в чужбина, Божидар Димитров й предложи работа като експерт в екипа му.
Случаят "Спаска Митрова" не е приключен, докато тя не си върне дететето и не дойдат да се лекуват в България, коментира тогава Божидар Димитров.
Тогавашният външен министър Румяна Желева заяви, че България ще осигури прозрачност на процеса за родителските права в Македония, като ще ангажира с казуса шведското председателство на ЕС.
Ще поискаме представители на шведското председателство на ЕС да присъстват на процеса, който е за правата над детето на Митрова, допълни Желева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!