Н ай-богати са жителите на Норвегия, Швейцария и Люксембург, където разполагат с повече от един милион щатски долара на глава от населението, докато България има по едва 81 878 долара за всеки свой жител, се посочва в доклад на Световната банка „Промени в богатството на народите 2018”.
В същото време България е на 47 място в света по икономическа свобода, с цели 10 позиции след Румъния. Това показват резултатите от ежегодното изследване на американската фондация „Херитидж“.
От доклада на Световната банка става ясно, че нашата страна изостава след Румъния, която има 107 022 долара, и Унгария, която регистрира 165 519 долара на глава от населението.
В Албания разполагат с 53 107 долара на глава от населението, в Босна и Херцеговина – с 40 486, в Турция – с 45 998 долара. Според доклада, Македония има печалба от 52 210 долара на глава от населението.
Хърватия е с богатство на глава от населението от 147 545 долара и е на 28-то място. Това е под средното за региона от 368 233 долара. Преди Хърватия е Полша с долара 154 932, докато Словения е 16-та с 351 776 долара.
В Гърция, Португалия и Испания богатството е намаляло след финансовата криза през 2010.
Световното богатство се е увеличило значително през последните 20 години,
но богатството на глава от населението намалява или остава непроменено.
Световното богатство се е увеличило с около 66% от 690 хиляди милиарда долара до 1,443 трилиона долара. Но неравенството е съществено, тъй като богатството на глава от населението в страните от ОИСР с високи доходи е 52 пъти по-големи, от това в страните с ниски доходи.
Вижте кои са най-богатите хора в света
Докладът се опира на термина „богатство”, а не на брутния вътрешен продукт в опит да направи обзор и да оцени икономическия растеж и устойчивост на държавите.
„Промяна в богатството на народите 2018” проследява богатството на 141 държави в периода 1995-2014.
Промяната на богатството между 1995 и 2014 е изключителна разнообразна, като някои страни демонстрират голям прогрес, а други са загубили „почва под краката" си след финансовата криза.
Европейските държави през 2014 г. държат 83% от регионалното богатство – Германия 19%, Франция – 14%, Великобритания – 13 процента.
Руската федерация има девет процента, а осем процента са регистрирани в страните от Източна Европа и Централна Азия.
Най-големият компонент на богатството е човешкият капитал, а природният е почти половината от богатството на страните с ниски доходи, пише в доклада.
Човешкият капитал представлява глобално две трети от световното богатство, докато произведеният капитал е една четвърт от богатството.
Природният капитал е една десета, но е най-големият компонент на богатството в страните с ниски доходи (47% за 2014)
Американската фондация „Херитидж“ оценява „Индексът на икономическа свобода“
на България на 68,3 точки от 100. Страната ни е покачила своя резултат с 0,4 пункта спрямо предходната година, благодарение на подобряването на финансите и съдебната ефективност, които превишават спада в свободата на бизнеса и труда.
България е на 23-то място сред 44-те страни в Европа и общият й резултат е малко под средния за региона, но значително над средния за света.
Хонконг за 24 път беше признат за най-свободната икономика в света. „Индексът на икономическа свобода“ е оценен на 90,2 точки от 100 възможни. Бившата британска колония, която след преминаването под юрисдикцията на Китай се управлява по формулата „една страна – две системи“, запазва най-благоприятните условия за правенето на бизнес.
На второ място е Сингапур /88,8 точки/. В първата шестица, чиито показатели надхвърлят 80 точки, влизат Нова Зеландия, Швейцария, Австралия и Ирландия. След тях следват Естония, Великобритания, Канада и ОАЕ.
САЩ са на 18 място в класацията с показател 75,7 точки. Русия с 58,2 точки е 197, като е подобрила своя резултат с 1,1 пункта. Континентален Китай е поставен от авторите на доклада дори по-назад – 110 с 57,8 точки. Изследването е обхванало 180 държави. На последните три места в света са Куба, Венецуела и КНДР.
За съставянето на класацията се взимат 10 основни критерия, които отчитат степента на икономическа и търговска свобода, откритост за инвестиции и др.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!