К акто музиката извира от сърцето на музиканта, така също и архитектурата трябва да извира от сърцето на архитекта.
Това бяха първите думи на световноизвестния японски архитект Кенго Кума пред стотиците хора от България и чужбина, дошли специално заради лекцията му в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Архитектът бе на посещение у нас по повод провеждането на "Дните на японската култура" 2019.
Не всеки в България е чувал името Кенго Кума, но както ръководителят на катедра Обществени сгради на УАСГ проф. д.н. арх. Бойко Кадинов посочи:
препълнената зала от всички вас днес говори достатъчно за значението, което той има за хората.
Роденият в Йокохама, Канагава, Япония архитект се смята за един от най-значимите на нашето съвремие.
Проектирал е в над 20 държави, а един от последните му проекти е стадионът, където ще се проведат Олимпийските и Параолимпийските игри в Токио през 2020 г. Носител е на множество награди, а тази седмица получи и почетното звание "Доктор хонорис кауза" на УАСГ.
Един от отличителните му похвати в правенето на архитектура е използването на дървен материал.
Затова и Кенго Кума казва, че е изключително впечатлен от българската традиционна архитектура, в която се използват естествените материали. "България и Япония си приличат много - и двете са красиви, с богата история, с възхитителна традиционна архитектура".
Двама архитекти влизат "Зад стените" на обществото
Проектите на Кума са мащабни, но те следват средата, в която се създават.
Архитектът започва с подробен анализ на местността, където ще интегрира сградата си, следва релефа на терена, използва естествени локални материали, като по този начин обвързва в едно цяло създаденото ново – проекта и дълголетното настояще – околната среда, за да не нарушава естествения баланс.
В допълнение към дървения материал, Кенго Кума често обича да използва камък, керамика, бамбук, пластмаса, винил, дори въглеродни нишки.
Основно за неговата работа е и темата за светлината, с която той се опитва да постигне усещане за "пространствена нематериалност".
И ето така "конструкцията се превръща в среда, в която всичко се разтваря, където няма разделение между пространствата, където границите изчезват", както казва самият Кума.
Дали световноизвестният архитект ще има бъдещи съвместни проекти с България - на този етап не е ясно,
но е ясно, че ако се случи - това би бил огромен комплимент за страната ни.
Когато жените императори са управлявали Япония
Уникалната тайна на японските столетници
Едни от най-бележитите български архитекти, променили облика на София
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!