Ч уждестранните медии реагираха на избирането на Кирил Петков за нов български премиер и гласуването на неговото правителство днес следобед, съобщава БГНЕС.
„Политико“ обяви: Край на месеци политически сътресения
Българският парламент сложи край на месеците политически сътресения с одобрението на ново правителство, ръководено от политическия новак и възпитаник на „Харвард“ Кирил Петков. Така писа „Полтико“ след гласуването в българския парламент.
„Днес е важен ден за продължаване на промяната”, цитира думите на Петков медията. „Първата ни задача е да осъзнаем, че ако искаме по-добро бъдеще за България, трябва да работим заедно”.
Изборите през април отстраниха Борисов от власт, а вторият вот през юли не предложи никакъв път към ново правителство, преди Петков да се появи през ноември. Така коментира „Полтико“, цитирайки в заключение отново думите на новия премиер: „Мандатът на това правителство ще се основава на политиката на нулева толерантност към корупцията”.
„Ройтерс“: Новият премиер на България се заема с изчистването на корупцията, интеграцията в ЕС и НАТО и спора с РС Македония
„Корупцията ще бъде разкрита“, обещава новият министър-председател на България, съобщава „Ройтерс“.
Одобрението на състава на неговото широко коалиционно правителство слага край на месеците на политическа безизходица в най-бедната държава-членка на Европейския съюз.
Предадоха властта, Радев: Вашата мисия е изпълнена
„Ройтерс“ цитира и думите на Петков пред залата преди избирането си, призоваващи всички депутати да подкрепят законовите промени, необходими за преустройство на съдебната система.
„Петков ще ръководи четирипартийния алианс на политическите опоненти на Борисов с обещанието да подобри обществения живот, да ускори растежа до над 5% годишно и да улесни по-бързото догонване на по-богатите западни партньори“, продължава „Ройтерс“.
„Блумбърг“: Правителството на Петков може да има трудности да изкара целия мандат
Българските депутати подкрепиха кабинет, който обещава да сложи край на корупцията, съобщава „Блумбърг“
Класирана като най-корумпираната страна в ЕС, България от години е подложена на критики заради неспазването на върховенството на закона. Други членове на блока не я допускат до Шенгенската зона за свободно пътуване, а Европейската комисия заяви, че е необходим напредък в съдебната система, за да одобри достъпа ѝ до средства за възстановяване.
<акар че успя да си осигури мнозинство след едномесечни преговори, правителството на Петков може да има трудности да изкара пълен четиригодишен мандат. Коалицията му включва още три партии, които в миналото са отказвали да си сътрудничат, припомня „Блумбърг“.
„Джерусалем пост“: Харвардски възпитаник се заема с корупцията и икономическия растеж
Българските депутати избраха Кирил Петков, лидер на новата центристка партия „Продължаваме промяната“, за министър-председател на балканската страна в понеделник, коментира израелската медия.
Избраха Кирил Петков за министър-председател
41-годишният Петков, предприемач с харвардско образование, който обеща нулева толерантност към корупцията, за да помогне за стимулиране на икономическия растеж, спечели ясно мнозинство от 134 гласа в 240-членния парламент, след като неговата партия „Продължаваме промяната“, скрепи управляващия четирипартиен алианс.
„Дейли Мейл“: Ново правителство се заема с възстановяване на стабилността в България
Парламентът на България официално одобри новото правителство на страната, ръководено от центристи, в опит да възстанови стабилността, да се справи с кризата с коронавируса и да стимулира икономическото развитие в най-бедната страна-членка на ЕС, пише британското издание „Дейли Мейл“.
„Това, което ще управляваме, не са нашите пари, а парите на всички български граждани“, цитира Петков „Дейли Мейл“.
Страната с население от почти 7 млн. души е с едно от най-бързо намаляващите населения в света, както и с най-голямо неравенство в доходите сред 27-те страни от Европейския съюз, припомня „Дейли Мейл“.
„Ханделсблат”: Четирипартийно правителство оглави властта в България
Четирипартийно правителство бе одобрено в България с очакване да ръководи страната следващите години. Приоритети са отлаганата съдебна реформа и борбата с корупцията, както и справянето с нарастващите цени на електроенергията и кризата с коронавируса, посочва „Ханделсблат”.
ГЕРБ, която е втората по сила партия, е в политическа изолация заради корупционни практики, добавя „Ханделсблат”.
„Зюдойче Цайтунг“: Ново правителство с огромни амбиции
След поредица от неуспешни опити България има ново правителство - и то с огромни амбиции. Кирил Петков ще бъде новият министър-председател на югоизточната страна от ЕС, съобщава немската медия.
Смяташе се, че е доста вероятно коалицията отново да се провали. Фактът, че сега се стигна до съюз под ръководството на „Продължаваме промяната“, е удовлетворение и за президента Румен Радев, който наскоро беше утвърден на поста си на изборите. Той открито застана на страната на протестиращите, които миналата година излязоха по улиците с десетки хиляди души срещу повсеместната корупция и системното облагодетелстване на олигарси по време на правителството на ГЕРБ на дългогодишния премиер Бойко Борисов.
Петков и Василев и техните коалиционни партньори имат отговорността да „разрушат една дяволска структура на властта и да се справят с корупцията и беззаконието, неравенството, несправедливостта и подривната дейност на държавата“.
От гледна точка на Брюксел обаче един основен проблем едва ли ще изчезне скоро, дори и при новото правителство. България блокира преговорите за присъединяване към ЕС със съседна Северна Македония. Българската позиция „остава такава, каквато е“, цитира Петков, „Зюдойче Цайтунг“.
ТАСС: Новото правителство в България с послание към опозицията
Кирил Петков, един от лидерите на коалиция „Продължаваща промяна“, която спечели предсрочните парламентарни избори в България на 14 ноември, стана новият министър-председател на страната.
„Очаквам с нетърпение и надежда новото правителство“, цитира руската агенция българският президент Румен Радев.
РИА Новости: Канадски емигрант и харвардски възпитаник оглави властта в България
За назначението на Петков като премиер съобщи и РИА Новости, поставяйки акцент в биографията му върху емигрирането заедно с родителите му в Канада в средата на 90-те години, изучаването на финанси в Университета на Британска Колумбия, а след това и на бизнес администрация в Харвардския университет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!