Изборът на глава на Българската православна църква (БПЦ) не подлежи на държавен съдебен контрол. Това е каноничен въпрос и въпрос на управленско решение на самоуправляващата се БПЦ.
Това се казва в изявление на Светия синод на Българската православна църква, по повод писмата на Великотърновския митрополит Григорий и Пловдивския митрополит Николай за оспорването на избора на митрополит Кирил за наместник-председател, и повдигнати въпроси в общественото пространство.
Изявлението беше прочетено от наместник-председателят на БПЦ митрополит Кирил.
Уставът на Българската православна църква не познава и не съществува възможност за оттегляне или заличаване на подпис след неговото полагане. Това е юридически и правен абсурд, посочва там.
В изявлението се казва, че писмата на Великотърновския митрополит Григорий и Пловдивския митрополит Николай са известени първо в средствата за масово осведомяване преди да бъдат разгледани на заседание на Светия синод.
Според текста заседанието на Светия синод от 10 ноември е законно, тъй като заседава в законен състав и присъстват 12 митрополита. Председателства се от старшия по митрополитско богослужение.
В устава на БПЦ няма процедура за избор на наместник-председател.
При отсъствие на изрична наредба в Устава, Светият синод е свободен да избере процедура за гласуване.
След разисквания Светият Синод взема решение да се проведе тайно гласоподаване за наместник-председател. Що се отнася до тайното гласуване - в най-голяма степен разкрива истинската воля на гласуващите, се казва в изявлението, заяви митрополит Кирил.
Председателстващият заседанието Великотърновският митрополит Григорий обявява, че със седем гласа "за" за наместник-председател е избран Варненският и Великопреславски митрополит Кирил. Всички митрополити приемат този резултат и няма изрична норма за избор на наместник-председател. Няма изказани особени мнения и оспорвания. Протоколът на заседанието е подписан от девет митрополити, отбеляза митрополит Кирил.
В отсъствието на напусналите го трима митрополити, Светият синод взема решение, че новоизбраният наместник-председател е управляващ Софийска митрополия до избора на нов български патриарх, софийски митрополит. Решението е взето с осем гласа "за" и един "против". Това второ решение ясно показва каква е волята на Светия синод.
Протоколът от заседанието е подписан от девет митрополити. С осем гласа "за" Светият Синод повтаря - кой е наместник-председателят и управляващ Софийската епархия, се казва в изявлението.
Светият синод няма да позволи тълкувания, внушения и да работи под натиск от когото и да било, включително и от членове на Светия Синод.
Членовете на Светия синод не бихме позволили да се постави под съмнение тяпното отговорно служене на Бога, каза митрополит Кирил.
Синодът потвърждава избора на наместник-председател на Светия Синод и управляващ Софийска митрополия епархия на Варненски и Великопреславски митрополит Кирил до избора на нов патриарх.
Във връзка с повдигнати въпроси, Светият Синод заявява: Според Устава и закона за вероизповеданията: Българският патриарх е и Софийски митрополит.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!