О коло 14.30 часа днес беше свалено тялото на загиналия в Стара Планина турист от Варна. Това е 45-годишният Тодор Желязков, известен варненски диджей, предаде БНТ.
Съдебна медицина транспортира тялото до Пловдив, за да бъде установена точната причина за смъртта.
Спасителната операция беше проведена при много тежки метеорологични условия, при ураганен вятър. В нея участваха 8 спасители от Калофер и Карлово. До мястото на инцидента се стигна, благодарение на служителите от телевизионната кула на връх Ботев, които разполагат със специализирана техника - раттрак, която се движи в тежки зимни условия
Последният човек, разговарял със загиналия алпинист в Стара планина, е Пламен Николов. В ефира на NOVA по-рано днес той сподели какво са си казали по време на срещата им преди фаталния инцидент.
Инциденти с туристи край връх Ботев, има загинал
В нощта срещу неделя станаха пет инцидента с бедстващи туристи в Стара планина. Един загина. Заради лошото време вчера спасителите не успяха да свалят жертвата и акцията бе прекратена.
"Изказвам съболезнования на всички близки. Това беше един много лъчезарен човек. Запознахме се случайно. Те дойдоха от хижата. Чаках една седмица да има подходящо време, за да се кача на връх Ботев. Загиналият – Тодор Желязков беше с негов приятел. Казаха, че отиват към хижа "Добрила". Оттам намерението им беше да стигнат до "Беклемето". Обясних им, че по прогноза времето ще се влоши и е много опасно. Предложих им да тръгнат с нас и да слезем към хижа "Равнец" и от там да се приберат. Те обаче отказаха. Бяха добре екипирани, но въпреки това горе бурята е много силна", разказа Николов.
Какво е състоянието на пострадалите в Стара планина
Преди фаталния инцидент със загиналия турист, спасителите в Троянско се отзовават на още три сигнала.
"За нас годината започна динамично. Още на 1 януари имахме инцидент. Имаше пострадал в района на "Северен Джендем". Наши колеги се отзоваха веднага. На 2 януари получихме сигнал за пострадал на пътеката към връх Млечен чал. Отново наши колеги се отзоваха по най-бързия начин. В същия момент получихме от 112 сигнал за паднал човек на североизточния склон. Непосредствено след него са паднали още двама. Те имаха по-тежки травми. Всички тези инциденти са различни от този със загиналия на връх Ботев. Условията в планината са сурови. Теренът беше ужасно зеледен. Дори с "котки" човек се придвижва трудно”, обясни планинският спасител Христо Сливков.
Все още не е ясно кога ще бъде възобновена операцията по издирването на тялото на загиналия алпинист.
Прекратиха операцията на спасителите в Стара планина
"Всичко е в техни ръце. Благодарим, че ги има. Спасителите разчитат единствено на собсвените си сили. Времето е мъгливо. Задължително трябва да направим напролет заслон, за да могат туристите да има къде да се скрият", каза кметът на Калофер Румен Стоянов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!