Пп повод разпространена в медиите информация, че в резерват "Ропотамо" се излива бетон и се строят сгради, заявяваме, че изнесените факти не отговарят на истината.
Това бе установено и от проверките на контролните органи в лицето на Община Приморско, Областна управа - Бургас и РИОСВ – Бургас, заяви Здравко Казаков - управител на "Венис Марина".
Във връзка с подготовката на туристическия сезон фирмата-концесионер "Венис Марина" предприе
почистване на района и обновяване на съществуващата материална база.
Всички дейности, които са предприети, са в съответствие с нашите задължения, регламентирани в концесионния договор.
За да изпълним задълженията си, стартирахме акция по почистването на реката и местността около нея.
Започнахме освежителен ремонт на съществуващото открито заведение. За да осигурим комфорта и безопасността на туристите, подменихме изгнилите дървени подпорни греди на постройката.
Ремонтните дейности са съгласувани с РИОСВ. Не е извършена промяна нито в конструкцията, нито в квадратурата на заведението –
стриктно се спазват всички параметри, заложени в договора,
твърди още Казаков.
Единственият пропуск е, че наетата за реконструкцията фирма е започнала работа, преди да бъде издадено разрешителното за ремонтните дейности от Община Приморско.
За да спазим стриктно изискванията на Закона, спряхме всички дейности до приключване на административната процедура, заяви още управителят на фирмата.
Министерството на околната среда
реши да прекрати договора с фирмата,
която започна незаконен строеж в резервата "Ропотамо".
Веднага сред получаването на сигнал за нарушенията в резерват "Ропотамо" е спряно всичко, което се строи.
Това коментира заместник-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева на пресконференция в рамките на инициативата "Ден на отворените врати", която се състои днес в една от сградите на екоминистерството.
Вчера в публичното пространство се появи информация, че в резервата се строи ударно, в нарушение на законодателните норми. Преди седмица пък МОСВ съобщи, че от РИОСВ е наложена глоба от 56 хил. лв. на дружество, разположило дървен павилион, хладилни
витрини и съхранявало лодки, катамарани и МПС на територията на резерват "Ропотамо".
По думите на Манева се изготвя заповед за последно предупреждение за уволнение на директора на Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) - Бургас, заради
нарушенията в резерват "Ропотамо".
Досега директорът на РИОСВ - Бургас няма провинения.
Счита се обаче, че липсата на контрол в резервата, който е на територията на екоинспекцията, е достатъчно нарушение, за да се прескочи порицанието и предупреждението, коментира Манева.
Нарушенията са достатъчно големи, за да се разтрогне договорът с наемателя, смята заместник-министърът.
Човек, който е нарушил закона в резерват, няма място в него за извършването на никаква дейност, посочи Манева.
Според нея наемателят не може да има претенции към държавата за неустойки, при наличието на толкова големи нарушения.
Днес договорът с фирмата е прекратен и им е съставен акт са извършеното строителство в резервата, предаде Агенция "Фокус".
Предвидените глоби са в размер от 5000 до 50 000 лева.
Точният размер на санкцията ще стане ясен след издаването на наказателното постановление, което трябва да стане в срок до шест месеца, уточни Ваня Димитрова от екоминистерството.
Договорът с наемателя за заведението е прекратен с мотив, че липсва обект на договора, тъй като той е премахнал заведението, за което е сключил наеми за нарушение на закона за защитените територии.
Директорът на РИОСВ-Бургас Димитър Бойчев не присъства на пресконференция, а специалистите потвърдиха, че той наистина е с последно предупреждение за уволнение заради неосъществен достатъчен контрол.
Вчера от Министерството на регионалното развитие и благоустройството съобщиха, че е спрян незаконен строеж в района на резерват "Ропотамо".
По-рано през деня сайтът "Бивол" съобщи за ударно строителство край бреговете на реката.
След сигнали за строеж в резервата "Ропотамо" вицепремиерът и министър на регионалното развитие и благоустройството Екатерина Захариева нареди спешна проверка на място от екипи на ДНСК и РИОСВ-Бургас, съобщават от ведомството.
Проверката е установила изграждане без строителни книжа на дървена конструкция – колони и греди на мястото на заведение за обществено хранене в резервата, което е било в режим на търпимост.
Документите от проверката на РО НСК-Бургас при РДНСК Югоизточен район,
община Приморско и РИОСВ-Бургас са изпратени в община Приморско, която
да предприеме спешни мерки за спиране на строителството.
Строителната фирма в резерват "Ропотамо" отрече за незаконен строеж
Договорът на фирмата, която започна незаконен строеж в резервата, все пак бе прекратен
26 март 2013, 11:36
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!