П ремиерът Бойко Борисов събра на спешна среща всички спецслужби. Съвещанието ще търси връзката на стрелеца от Нова Зеландия с България. При стрелба в две джамии бяха убити 49 души, предаде NOVA.
Причината са българските имена, изписани на оръжията на терориста от Крайстчърч. На снимки в новозеландската и австралийска преса се вижда, че цялата екипировка на нападателя е покрита с имена на сражения между християни и мюсюлмани и исторически личности, водили тези битки.
На брифинг след срещата стана ясно, че 28-годишният австралийски гражданин Брентън Тарант е посетил България през миналата година. Посещавал е основно исторически места, в момента се събират данни за контактите, които е имал. Няма данни за терористична дейност в нашата страна.
Тарант е посетил Балканския регион, това са данните до този момент, през 2016 година. 28-30 декември 2016 е бил в Сърбия, минал е през Черна гора, Босна и Херцеговина. Той е пътувал с автобус и не е преминавал през територията на България, заяви главният прокурор Сотир Цацаров. 9-15 ноември 2018 година е бил у нас.
Пристига на Летище София с полет от Дубай. На 10 ноември той наема автомобил и пътува около исторически места - Дряново, Плевен, Велико Търново, Благоевград, Бачково, Казанлък, Пловдив, Асеновград, Благоевград, Перник. С Румънските авиолинии на 15 ноември заминава за Букурещ и от там се предвижва до Унгария.
Събира се информация за използвани СИМ карти и да се уточни маршрутът му. Няма данни за евентуална терористична дейност или връзки на лицето на наша територия.
Двете му пътувания в региона са свързани преди всичко с посещение на исторически места и битки между християнска и османска армия, заяви Цацаров. Събира се информация за контактите му. Постоянна е връзката с разследващите в Нова Зеландия и чуждестранни партньори.
Предстои работа по отношение на местата, които е посещавал и една от задачите е да установим дали е имал контакти с български граждани. Направена е незабавна връзка.
Предстои тази вечер да получим допълнителна информация по отношение самоличността на извършителите и дали те са пребивавали на територията на България. Няма данни да е бил за нещо друго, освен това записано в документите - цел Туризъм, това заяви и вътрешният министър Младен Маринов.
Осъждаме всеки такъв акт и не желаем атентатът в Нова Зеландия да бъде свързан с България и българската история. Толерантен народ сме и живеем с всички народи по света, коментира външният министър Екатерина Захариева.
На оръжието и пълнителите личат поне три български имена. Това на царския син Фружин, който заедно с братовчед си Константин повежда въстание срещу османските турци в началото на 15 век. Другото българско име е Битката при Булаир от Балканската война. Изписан е и проходът Шипка, само че на английски, както и годините на Руско-турската война.
Weapon used by terrorist who killed nearly 50 people in New Zealand features words in Latin and Cyrillic, names of well-known battles against the Ottoman Empire over the last 600 years, including two related to Bulgaria, local media reports. Photo: Brenton Tarrant Twitter account pic.twitter.com/IZDA3IfF1k
— Bulgaria Fixers (@BulgariaFixers) 15 март 2019 г.
Върху оръжията на Брентън Тарант има и множество надписи на сръбски език. В негов туит се виждат и няколко пълнителя на автоматично оръжие, на които са написани имена на терористи или на ключови битки от Руско-турската и Балканската война. Единият от тях гласи "битка при Булаир 1913". Върху част от оръжията има надписи и на немски език, съобщава БГНЕС.
По последни данни при терористичната атака са убити най-малко 49 души, а други 40 са ранени. Тарант около врата е носил и нацисткия символ "Черно слънце". Върху пълнителите има надписи за сръбския княз Стефан Лазар, който загива при битката с турците на Косово поле през 1389г. Има и надпис за битката при Виена от 1683 година, когато градът е под османска обсада. Тогава се слага край и на османските завоевания в Европа.
This is not a scene of any movie, game or drama. Its in real. The terrorist was preparing for this attack for about last 6/7 months and has also prepared 73 pages manifesto. The terrorist name has come on surface as Brenton Tarrant. Wud u call him an insane person?#Christchurch pic.twitter.com/Qm8RujBJVH
— Qalandar❤️ (@PhupoO_kA_betA) 15 март 2019 г.
Брентън Тарант е на 28 години, родом от Австралия. Преди да открие стрелбата в джамия в новозеландския град Крайстчърч, Тарант публикува свой манифест в Twitter. Неговото заглавие е "Великата замяна" и представлява 37 страници, в които стрелецът обяснява мотивите си. Той се определя като обикновен бял мъж от Австралия от бедно семейство от работническата класа. "Аз имах обикновено детство, без сериозни проблеми," пише той, след което допълва, че няма университетско образование, поради липса на интерес към подобни неща.
"Много от хората, които бяха директно ударени сигурно са имигранти, сигурно дори са бежанци в Нова Зеландия. Но те избраха нашата страна за свой дом и тя е техният дом. Те са едни от нас. Насилникът не е един от нас. Той е човекът, който няма място в Нова Зеландия”, каза министър-председателят на Нова Зеландия Джасинда Ардърн.
Сърбия остро осъжда терористичната атака в Нова Зеландия. Това заяви външният министър на северозападната ни съседка Ивица Дачич, цитиран от "Танюг".
Той е категоричен, че нападателят няма нищо общо със страната, въпреки различните информации от доклади. Според тях Брентън Тарант е преминал през почти всички балкански държави, включително и Сърбия. Дачич допълни още, че осъжда тези видове злоупотреби.
На оръжието бяха изписани на кирилица сръбските имена Милош Обилич, Марко Милянов Попович, Стефан Лазар, Байо Пивлянин.
Той е почитател на осъден сръбски военнорестъпник, става ясно от излъченото от него на живо нападение. В колата на път към целта си той слуша крайно десни песни, възхваляващи Радован Караджич, обвинен в тежки военни престъпления босненски сръбски лидер. След като водеше сърбите в босненската война (1992-1995 г.), през 2016 г. Караджич бе осъден на 40 години затвор за геноцид и различни военни престъпления.
"Караджич, ти водиш сърби, покажи им, че са безстрашни", гласи текста на песента.
Тарант обяснява мотивите си за атаката по следния начин: "Най-вече искам да покажа на нашествениците, че нашите земи никога няма да са техни, че нашите отечества са си наши, докато там живее бял човек. Те никога няма да превземат земите ни и няма да ни изместят!" Тарант пише също: "Това е терористична атака. Но аз смятам, че е партизанска акция срещу окупаторска сила... Аз съм просто един обикновен бял мъж, решил да изяви позиция." В манифеста му е споменато и използването на огнестрелни оръжия. Атентаторът иска да провокира още по-ожесточен дебат в САЩ относно правата за притежание на оръжие. Той изказва надежда страната да бъде обхваната от гражданска война, която да доведе до нейния "разпад". Тарант пише, че е сподвижник на Тръмп, за когото мисли, че е "символ на възродената идентичност на бялата раса и нейната обща цел.
Веднага след атаките във всички училища в града бяха активирани планирани блокади. Няколко часа по-късно мярката беше отменена.
Във връзка с терористичния акт в Крайстчърч, Нова Зеландия, Министерство на външните работи препоръчва на българските граждани, пребиваващи в страната, да не правят опити да навлизат в отцепените от полицията райони, стриктно да спазват препоръките на правоохранителните органи и останалите специализирани служби, съобщиха от министерството.
По информация на българското посолство в Австралия, акредитирано и за Нова Зеландия, няма данни за пострадали български граждани при терористичния акт.
При съмнения за засегнати близки, информация може да бъде получена на горещата телефонна линия на новозеландската полиция +64-0800-115-019. При нужда от съдействие, българските граждани, пребиваващи краткосрочно или дългосрочно в Нова Зеландия, могат да се обръщат към посолството на България в Австралия на следните телефони: +612 62869700 и +614 38 005 187 (дежурен телефон в извънработно време).
Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани се приемат денонощно и на телефонните линии на Дирекция "Ситуационен център":
+359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56 или на имейл: crisis@mfa.bg.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!