Б ългария заема третото място в ЕС по отношение на най-голям бюджетен излишък и най-нисък държавен дълг.
Това показват данни на статистическата служба на ЕС Евростат.
Държавата ни е изпреварена единствено от Естония (с дълг от едва 9,3%) и Люксембург (с 20,3%). Петнадесет европейски държави обаче имат държавен дълг, надвишаващ европейският лимит в размер на 60% от БВП, като най-високи са нивата на дълга в Гърция (цели 180,2% от БВП), Италия (138,0%), Португалия (121,2%), Кипър (107,2%), Белгия (104,7%), Франция (99,6% от БВП) и Испания (98,9%).
„Ройтерс”: България с „екшън план” за приемане на еврото
Какво показват данните на Евростат:
През второто тримесечие правителствените дефицити както в еврозоната, така и в целия Европейския съюз отбелязаха леки повишение спрямо началото на годината, докато държавните дългове се свиха слабо, пише БНР.
В рамките на еврозоната бюджетният дефицит се разшири през второто тримесечие на 2019 година до 0,7% от БВП спрямо 0,6% в началото на годината, докато за целия ЕС се увеличи до 0,9% от 0,8%.
В същото време държавният дълг на 19-те страни-членки на региона на единната валута се понижи спрямо първото тримесечие като процент от БВП до 86,4% от 86,5%, а в рамките на целия Европейския съюз – до 80,5% от 81,1%.
През второто тримесечие на 2019 година в 14 от 28-те членки на ЕС беше отчетен бюджетен излишък, като по този показател България си поделя с Дания и Холандия втората позиция с позитивен баланс в сектора "Държавно управление" в размер на 2,3% от БВП и е изпреварена единствено от Люксембург с излишък в размер на 3,0% от БВП.
Най-сериозни дефицити над европейския лимит от 3,0% има в Румъния (бюджетен дефицит в размер на 4,5% от БВП), Франция (дефицит от 3,4% от БВП) и Обединеното кралство (дефицит от 3,1%).
DW: Кой живееше добре в Народна република България
По отношение на държавния дълг през второто тримесечие на годината България е на трето място сред всички 28 страни - членки на ЕС с най-ниски нива на дълга (20,4% от БВП), изпреварена единствено от Естония (с дълг от едва 9,3%) и Люксембург (с 20,3%). Петнадесет европейски държави обаче имат държавен дълг, надвишаващ европейският лимит в размер на 60% от БВП, като най-високи са нивата на дълга в Гърция (цели 180,2% от БВП), Италия (138,0%), Португалия (121,2%), Кипър (107,2%), Белгия (104,7%), Франция (99,6% от БВП) и Испания (98,9%).
През второто тримесечие на 2019 година бюджетният излишък на България е в размер на 2,3% от БВП, което представлява подобрение спрямо излишък за 1,4% в началото на годината и при излишък от 2,9% през второто тримесечие на миналата година. Подобрение е отчетно и при нивото на държавния дълг, като през трите месеца до края на юни то намалява до 20,4% от БВП спрямо 20,9% от БВП през първото тримесечие на 2019-а година и спрямо 23,5% от БВП през второто тримесечие на 2018 година.
Дългова бомба от 243 трилиона долара може да разруши света
Данните може да не вещаят добри перспективи за икономическия растеж на еврозоната, тъй като съюзът е изправен пред рискове от продължително забавяне, което според много от икономистите би могло да бъде преодоляно само със значително увеличение на разходите на правителствата - особено на Германия, най-голямата икономика.
За повече новини и съвети, свързани с личните финанси четете Pariteni
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!