С тотици граждани от цялата страна се качиха тази сутрин на връх Околчица, за да отдадат почит на Христо Ботев и неговата чета.
Честваме Деня на Ботев и на загиналите за свободата на България
За да се преклонят пред героите, загинали за свободата и независимостта на България, пеша от село Паволче заедно с останалите присъстващи се качиха и част от официалните лица, сред които служебният премиер Димитър Главчев и заместник-председателят на Народното събрание Росица Кирова.
В словото си тя посочи, че качвайки се нагоре е осъзнала, че когато човек е на поход, трябва да е готов във всеки момент да подаде ръка на онзи, който е до него. "Може би това ни учи да бъдем заедно, малко повече сплотени и да си дадем сметка, че живеем в едно общество, което ако е разделено, няма как да успеем, няма как да просперираме, няма как да живеем по-добре от вчера", добави Кирова.
"Ботев е огнената стихия на българския XIX век и вече 148 години той е името на българската свобода", заяви още зам.-председателят на Народното събрание, допълвайки, че ще запомним Ботев не само като историческа личност, а и като извор на духовно наследство.
Росица Кирова цитира думите на поета-революционер: „България се намира не в гроба на своето преминало, а в люлката на своето бъдеще“ и призова да бъдем достойни за пътя, завещан от Ботев, „път на народ, който е част от демократичния и свободен свят“.
"Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира. Дълбок поклон пред всички загинали на свободата на България. Да живее България", заяви в словото си служебният премиер Димитър Главчев.
Красивата любовна история на Христо Ботев и Венета
Обръщение към присъстващите направи и кметът на Враца Калин Каменов, който подчерта, че силен е онзи, който може да обединява. Каменов напомни, че всичко трябва да започва с божията воля. „Което ще рече, че трябва да бъдем много по-вярващи. И да не забравяме, че всеки ден може да бъде важен урок за нас“. В края на обръщението си той съобщи, че във Враца предстои да се направи първото в България национално зелено училище по патриотично, екологично и православно образование.
Поклонението започна с молебен отслужен от Велбъждския епископ и викарий на Софийска митрополия Исаак и врачански свещеници. Те отслужиха и трисагий в параклиса под паметника на върха, където бяха поднесени цветя и венци на признателност.
Сред официалните лица бяха началникът на Военно окръжие-Враца подполк. Илиян Илиев, началникът на Военно формирование 54 990 подполк. Гаджев, евродепутати и депутати от 49-ото Народно събрание, областният управител Надя Донкинска и др.
Точно в 12:00 часа сирените вдигнаха всички присъстващи на поляната пред паметника на крака.
Денят на Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България – 2 юни, за първи път е честван през 1884 г. във Враца и Пловдив, сочи справка на БТА. Официално се отбелязва от 1901 г., когато на тържествата на връх Вола присъстват Ботеви четници.
От 1953 г. до 1988 г. се чества като Ден на Ботев и на загиналите в борбата против турското робство, капитализма и фашизма и в Отечествената война, от 1988 г. до 1990 г. - като Ден на Ботев и на загиналите за национално и социално освобождение на България, от 1991 г. до 1993 г. - като Ден на Ботев и на загиналите за свободата на България.
С Решение на Министерския съвет от 31 май 1993 г. 2 юни е обявен за Ден на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България. Всяка година на 2 юни в 12:00 ч. от 1948 г. насам, се отдава почит към паметта на загиналите за свободата и независимостта на България с едноминутно мълчание, вой на сирени и звън на камбани в продължение на две минути.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!