Б лизо 700 млн. лв. са дълговете на болниците в България, просрочените средства са над 160 млн. лв.
Това съобщи здравният министър Костадин Ангелов в Народното събрание.
На 529,67 млн. лв. възлизат дълговете на държавните болници, 129,89 млн. лв. от тях са просрочени. При общинските клиники задълженията са 149,9 млн., като просрочени са 32,32 млн. лв.
Отпускат допълнителни 28 млн. лв за болниците
„Пандемията е една от причините, която допълнително усложни състоянието на болниците” , поясни министърът. Тя е поставила лечебните заведения пред сериозни изпитания, било е отложено лечението на редица хронични заболявания, заради това приходите през първото шестмесечие са се понижили с 16% в сравнение със същия период на 2019 г.
Ангелов допълни, че държавата ще подпомогне работата на лечебните заведения с 19 млн. лв. за общинските болници, които ще се раздадат по методика за неблагоприятни условия, както и с над 7 млн. лв. за инфекциозните отделения на държавните. Дейността на всички клиники ще се подпомогне от 1 август и с увеличаването на цените на клиничните пътеки с 10%.
Междувременно Сметната палата обяви, че ще провери как са харчени парите за борбата срещу коронавируса.
Ще фалират ли ДКЦ заради коронавируса
Първият одит е „Ефективно и прозрачно използване на публичните средства за преодоляване на последствията от пандемията COVID-19 - икономически мерки за микро, малки и средни предприятия”. Той ще бъде осъществен в министерствата на икономиката и на финансите.
Вторият одит е „Ефективно и прозрачно използване на публичните средства за преодоляване на последствията от пандемията COVID-19 - мерки за социална подкрепа и заетост” и ще бъде в Министерството на труда и социалната политика и агенциите по заетостта и социалното подпомагане.
Третият одит е „Ефективно и прозрачно използване на публичните средства за преодоляване на последствията от пандемията COVID-19 - мерки за подпомагане на земеделски производители” и ще бъде в Министерството на земеделието и държавен фонд „Земеделие”.
И трите одита ще обхванат периода от 01.02.2020 г. до 31.03.2021 г. За да реализира трите одита, Сметната палата измени Програмата си за одитната дейност за 2020 г., като прекрати други одитни задачи. Така ще може да фокусира усилията си върху безпрецедентните предизвикателства, причинени от пандемията.
През последните месеци се засили активността на ИНТОСАЙ – международната професионална организация на Върховните одитни институции, във връзка с инициативи, насочени към ролята им в преодоляването на пандемията.
Европейската сметна палата (EСП) също преразгледа работната си програма за 2020 г. и прибави два прегледа със специално внимание върху кризата, свързана с COVID-19.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!