П Г на "Изправи се БГ! Ние идваме" поиска изслушване през следващата пленарна седмица на столичния кмет, на председателя на Столичния общински съвет и изпълнителния директор на "Топлофикация София", за да представят пред народните представители и от пленарна зала пред гражданите на столицата какви действия смятат да предприемат,
за да не останат хората без парно и ток от октомври.
Това заяви пред журналисти по-рано днес председателят на парламентарната група Мая Манолова.
Тя припомни, че Изпълнителната агенция по околна среда не е подновила комплексното разрешително на столичната топлофикация заради неизпълнение на изискванията за емисиите, които отделя.
"Без комплексно разрешително топлофикацията няма право да работи, което означава, че 405 хиляди домакинства в София или близо един милион столичани ще останат без парно и топла вода за следващия отоплителен сезон", предупреди Манолова.
Тя допълни, че е задала въпрос в парламентарния контрол към министъра на околната среда да какви действия ще предприеме министерството, но вече две седмици няма реакция от страна на институциите, няма реакция от столчиния кмет, нито от председателя на СОС, нито от ръководството на столичната топлофикация.
"Те са наясно, че крайният срок, в който трябваше да инвестират в пречиствателни съоръжения, изтече преди една година и не знам на какво разчитаха, за да накарат изпълнителната агенция да си затвори очите и да им удължи комплексното разрешително", коментира председателят на ПГ на "Изправи се БГ! Ние идваме".
"Въпросът е дали Йорданка Фандъкова и ГЕРБ залагат политическа мина в предстоящата кампания, защото със сигурност залагат икономическа мина за столичани, които смятат да оставят без парно и топла вода за следващия отоплителен сезон", отбеляза тя.
"Ясно е, че компенсирането на отоплението през парно през такова с ток ще постави в риск електропреносната мрежа, което би могло да доведе и до режим на тока", предупреди Манолова.
"Освен това сметките показват, че на столичани отоплението на ток ще им струва по 1152 лева средно на отоплителния сезон или с 500 лева повече, отколкото на парно", изчисли тя.
Според нея необходимите средства да се осигурят ремонти и инвестиции за централите са около 190 милиона лева, които, ако се добавят към цената на парното, ще бъдат тежък ценови удар върху джобовете на столичани.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!