С тотици българи, вложили парите си във фирма за преносими батерии за зареждане на телефони, се оплакаха, че компанията е спряла изплащането на дневни дивиденти. Потребителите са останали без достъп до системата и смятат, че са станали жертва на финансова пирамида, съобщи NOVA.
Не е ясен точният брой на българите, вложили парите си в компанията. Предполага се, че са над 10 000 души. Компанията им е обещавала огромни печалби за инвестиции в зарядни станции за телефони.
На теория всеки потребител си купувал такава станция, която се е намирала някъде по света, и печелил огромни пари, след като тя била отдавана под наем. Условието било вложението да е над 1200 лева. При някои имало възвръщаемост, но при други не.
До миналия петък, когато всичко се сринало. От ГДБОП съобщиха, че са получили десетки сигнали, по които работи дирекция „Киберсигурност”, заедно с партньорите си от чужбина.
Димитър попаднал в компанията BETL чрез колега с обещанието за добри пари.
„Тук ти изпращам един код за покана, не може всеки да се включи. Имаш пробен период, за който ти дават 20 долара”, обяснява Димитър Димитров, инвеститор в компанията BETL.
Схемата е проста – ако човек инвестира долари в собствена зарядна станция, която ще се дава под наем, това му носи значителен дивидент.
„ Тоест, влагаме едни пари, така ни внушиха, че ние не сме инвеститори, а влагаме в нашето развитие и след това компанията ни ги връща за 30-35 работни дни. Аз нищо не спечелих, а загубих 20 хил. лева. Аз и моето семейство. Аз лично загубих 10 000, а родителите ми още 10 000”, заявява Димитър.
Сривът настъпва в петък. Компанията е спряла изплащането на дневни дивиденти. Обяснението – върви процес на „верификация”, затова всеки потребител трябва да потвърди самоличността си, като изпрати 99 долара на компанията чрез личния си Revolut. Финансови експерти смятат, че става дума за пирамида. Сравняват я с OneCoin на Ружа Игнатова.
„Месеци наред връщат парите. И първите хора от пирамидата си получават парите обратно. Има невероятно добре скалъпена схема, която те кара да се чувстваш като в казино”, обяснява Деян Василев, финансов експерт.
За реклама на едно от пищните си събития компанията използва лицата на известни личности като Иван Динев-Устата.
„От BETL ми писаха какви ли не неща във Facebook, и когато гръмна пирамидата, от два дни получавам съобщения, че съм бил прав. Но други ми казаха: "Да, сега гръмнахме, но другият път ще се включим по-рано”, разказва Иван Динев – Устата.
В свой пост певицата Нели Петкова обяви, че никога не е поемала ангажимент към BETL.
Опитите да се свържем с мениджъра на компанията в България до момента са без успех. Прави впечатление, че от повечето офиси на компанията в София няма и следа, като този в квартал „Слатина”.
Преди дни в социалните мрежи мениджърът на компанията за България отхвърли обвиненията за пирамида.
„Да знаете, че аз лично приемам компанията BETL на сериозно като един наистина мащабен и потенциален бизнес, не го приемам като пирамида”, заявява Калина Николова, мениджър на BETL за България.
„ Тя се покри и до последния ден преди да гръмне бомбата, тя направи изявление, че си говори лично с мениджърите”, каза Димитров.
BETL е регистрирана във Великобритания. До българските й сайтове вече няма достъп. От НАП и ГДБОП съобщиха, че при тях са получени сигнали срещу компанията, които се проверяват.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!