З а мен е чест да се срещам с парламентаристи от целия свят, защото точно парламентите решават какво се прави в НАТО и представляват демократичните институции, които Алианса защитава.
Така започна речта си генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг по време на пролетната сесия на Парламентарната асамблея на военния алианс, която се провежда в България.
Той поздрави Швеция заради пълноправното членство в НАТО.
Генералният секретар на НАТО пристигна в България
"Ние успяхме да се приспособим към един променящ се свят. На срещата на върха във Вашингтон ще покажем, че НАТО се променя и адаптира. Сега живеем в един по-опасен свят и Алиансът трябва да реагира на тази трудна обстановка на сигурността", подчерта той.
Столтенберг посочи, че основната цел на НАТО не е да се бори срещу войната, а да я предотвратява и да гарантира мира.
„Предотвратяването на войната се прави чрез възпиране и отбрана“, заяви той, цитиран от NOVA. И допълни, че трябва да се гарантира, че атака срещу една държава ще предизвика отговор от целия Алианс.
„Имаме една агресивна Русия, която използва сила срещу съседи на НАТО – Украйна, Грузия, Молдова“, заяви още той.
„Във Вашингтон трябва да покажем, че ние работим върху плановете за възпиране на войната и отбраната, но планове без необходимите сили нямат стойност“, каза Столтенберг.
Генералният секретар на Алианса заяви, че втората основна тема на срещата във Вашингтон ще бъде войната в Украйна.
„Русия трябва да спре да напада една суверенна държава. Това е недопустимо. Съюзниците от НАТО предоставиха безпрецедентна помощ на Украйна. Необходима е и хуманитарна, и икономическа такава. Когато говорим за военна помощ, 99% от нея е предоставена от Алианса, което даде възможност на украинците да освободят 50% от територията, която Русия окупира в началото на войната“, добави той.
Според него за украинците ще бъде много трудно, ако не получат подкрепа за въздушната си отбрана. Недоставянето на обещаното доведе до сериозни последици, е позицията му.
Столтенберг изрази надежда, че до срещата във Вашингтон ще се постигне договорка за по-силната роля на НАТО и предоставяне на средства за Украйна.
„Необходима е не само по-добра организация, но и по-дългосрочен финансов ангажимент, НАТО работи по този ангажимент“, подчерта той.
"Третата важна тема ще бъде глобалните партньорства и по-точно страните от Азиатско-тихоокеанския регион", обясни главният секретар на НАТО. Той напомни, че „най-големите доставчици и подкрепящи войната на Русия в Европа са в Азия“. Столтенберг каза, че Китай работи в режим на военна икономика, доставя микрочипове на Русия и продължава да укрепва търговските си отношения със страната. Той допълни, че другият доставчик на военна помощ е Иран, който осигурява дронове. Столтенберг допълни, че Северна Корея изпраща боеприпаси.
Той завърши речта си с думите, че „живеем в по-опасен свят, в който се води пълномащабна война в Европа и в Близкия изток“.
„Необходимо е съюзниците да бъдат по-сплотени“, допълни още Столтенберг.
В отговор на зададени въпроси Столтенберг каза още: „Настъпи моментът да помислим дали да вдигнем някои от съществуващите ограничения. Виждаме, че в района на Харков фронтовата линия и границата са почти на едно и също място и Украйна не може да атакува във военни цели на руска територия. Това означава, че украинците са с вързани ръце. Те биват нападани от руска територия, а не могат да реагират, защото има ограничения за начина, по който могат да използват въоръжението.“
Главчев: Ще подкрепяме Украйна толкова дълго, колкото е необходимо
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг бе отличен с Наградата за изключителна служба към Алианса. Отличието му връчи президентът на Парламентарната асамблея на НАТО Михал Шчерба по време на пленарното заседание на пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО, на която София е домакин.
"Под ръководството на Столтенберг НАТО осъществи дълбоките промени", посочи Шчерба. Към НАТО се присъединиха и нови членове – Швеция и Финландия, отбеляза още Михал Шчерба. Вие осигурихте също така възможността да си сътрудничим по-тясно с нашите демократични партньори, така че да защитим международния демократичен ред, добави той. Има възможност да се добавят и други постижения към дългия списък на всичко постигнато от вас, докато приключите мандата си, каза още президентът на Парламентарната асамблея на НАТО.
Парламентарната асамблея на НАТО трябва да приеме своите препоръки за предстоящата през юли среща на върха на Алианса във Вашингтон, САЩ. София е домакин на пролетната сесия на Парламентарната асамблея на Организацията на Северноатлантическия договор. Днес е последният ден на форума, който започна в събота.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!