Н ай-големите финансови загуби в здравната система се трупат от този малък дял държавни дружества. Това каза министърът на здравеопазването Стойчо Кацаров по време на онлайн дискусия с представители на основните политически партии, на служебното правителство и на здравните власти на тема „Инвестиции в здравеопазването”, предаде Агенция „Фокус”. „Остана още месец и нещо от мандата ни. Може би не е коректно да давам някакви крайни оценки или да правя някакви стратегическа визия за следващия месец. Мен ме впечатлява погледът към прозрачността на дейността в лечебните заведения и анализа на ефективността на разходите и възможностите, които може да даде такъв анализ за подобряване на медицинското обслужване и намаляване на разходите за него”, заяви министърът.
„Бидейки в разгара на предизборната кампания, е добре да чуем позицията на колегите, които са в предизборна битка. Бих искал да поставя няколко въпроса, на които кандидатите за народни представители е важно да дадат отговор. Единият е
въпросът за монопола.
Този въпрос е за отношението дали да имаме една Здравна каса, или няколко здравноосигурителни фонда. Кое е по-добре от гледна точна на управлението на системата и кое е по-добре от гледна точна на потребителите на здравната система?”, попита Кацаров.
„Вторият голям въпрос е за отношението към собствеността в системата на здравеопазването Във фармацевтичната индустрия 100% от фирмите, които търгуват с лекарства на едро и дребно с медицински изделия да са частни. Вероятно 95% от дружествата в областта на медицинските са частни. Не 95% от разходите на здравната система отива в частни дружества. Процентът, който отива в държавни и общински дружества е значително по-голям, особено в болничната помощ. Най-големите финансови загуби се трупат от този малък дял държавни дружества. В основата на всичко стои
отношението към собствеността.
То е различно, когато харчиш собствените си пари, и друго, когато харчиш чужди, от които загубите няма да са за теб. Това е в основата на различния подход”, заяви той.
По думите му третият важен въпрос е за ролята на държавата в тази система. „Доколко държавата трябва да се намесва и да регулира процесите в тази система или трябва да остави търсенето и предлагането на услугите да бъдат основен движещ механизъм и регулатор”, добави Кацаров.
„До към 2000 г. имахме система, която беше регулирана от държавата почти на 100%.
След промените регулацията на държавата намаля и имаше либерализация на пазара на медицински услуги. В последните години виждам завръщане на засилване на държавната регулация, контрол и намеса в сектора.
Днес сме в ситуация, в която почти всичко се регулира от държавата – субсидирането на лечебните заведения, лимитите, стига се дотам, че дори НЗОК започна да плаща заплати на персонала в лечебните заведения. Можем да продължим в тази посока и да обезсмислим съществуването на НЗОК. Това са трите аспекта, които считам, че са важни и са много съществени за развитието на здравната система”, посочи той.
„Здравната система не трябва да се разглежда като държавен разход, администрация или някаква форма на социално подпомагане. Това е икономическа дейност, която може да носи приходи
и може да носи печалба. Тя дава не само здраве на хората, но може да носи и приходи и печалба дори в държавния бюджет. В Бюджета, който я субсидира, са около 2.7 млрд. Около 2 млрд. са за НЗОК и около 700-800 млн. са за Министерство на здравеопазването. Приходът за държавния бюджет може да и по-голям от трансфера, който се плаща от него на НЗОК”,посочи министърът.
„Ако ние сме достатъчно умни, за да разберем, че здравната система е икономика и трябва да се развива като такава, здравната система може освен да осигурява по-добро здраве и достъп на своите граждани до медицинска помощ, може да си осигурява и по-добри приходи. Това е икономиката на бъдещето. Човечеството вече е задоволило своите потребности от храна, облекло, жилища и начин на придвижване. Всички усилия и средства оттук нататък ще се насочат в посока на това кака да се подобри качеството на живот и да се удължи животът. Всичките средства, които се хвърлиха в борбата с COVID е само малък пример за това, което предстои”, заяви Кацаров.
„Компютрите и софтуерът бяха дотук високите технологии.
Оттук нататък високите технологии ще са в медицината.
Ваксините са само открехната вратичка към технологиите, които ще променят начина на живот на човек, остаряването, по-дългия и по-качествен начин на живот. Колкото по-рано го разберем като държава, толкова по-бързо ще може да реагираме и да извлечен конкурентно предимство. Това е икономика, която не зависи от природните ресурси и полезните изкопаеми. Тя зависи от нашия ум и човешкия потенциал, който ако умеем да поставим и организираме правилно, ще спечелим всички”, допълни той.
Кунчев предупреди за следващата вълна на COVID -19
Mомиче на 15 г. почина в болница в Сливен, предстои проверка
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!