З дравният министър Стойчо Кацаров отговори публично на питанията на предшественика си проф. Костадин Ангелов за COVID мерките в България. Пълният текст на отговора може да прочете тук.
Кацаров посочва, че Националният оперативен план не е административен нормативен акт, с който да се създават права и задължения за гражданите и институциите, а план, създаден за да даде предвидимост, последователност, логика и условия за подобрена организация на борбата със епидемията от SARS-CoV-2. Конкретните противоепидемични мерки за територията на страната се прилагат в условие на обвързана компетентност, със заповед на министъра на здравеопазването по предложение на Главния държавен здравен инспектор.
COVID-19: 5 области у нас вече са в червената зона
Министерството на здравеопазването следва стриктно определения със закона ред. Експерти следят внимателно епидемичната ситуация. Всеки доклад на Главния държавен здравен инспектор, с който се предлага промяна в противоепидемичните мерки, се разглежда в кратки срокове и се предприемат предвидените в закона действия на базата на експертна оценка на противоепидемичната обстановка.
Законът също така предвижда противоепидемични мерки да могат да се налагат и за отделна административна област. Това става със заповед на Директора на РЗИ, съгласувана с Главния държавен здравен инспектор. Предвид регистрирания повишен брой случаи на положителни тестове за SARS-CoV-2 в областите Бургас и Велико Търново там бе командирован Главния държавен здравен инспектор доц. Кунчев. Той и директорите на РЗИ Бургас д-р Паздеров и на РЗИ Велико Търново д-р Недева са преценили, че на този етап не се налага въвеждане на допълнителни ограничителни мерки в двете области.
ВАП пита Кацаров защо не се затягат мерките срещу COVID-19
Действащите към момента противоепидемични мерки са съобразени с мненията на експертите и са публикувани на Интернет страницата на Министерството на здравеопазването.
По отношение на прилагането на трета доза ваксини, лекарствените продукти в страната според действащото законодателство се прилагат съгласно показанията и в дози, посочени в кратката характеристика на продукта, която се регистрира от регулаторните органи – Европейска агенция по лекарствата за всички страни членки на ЕС и Изпълнителна агенция по лекарства за България.
Министерството на здравеопазването няма законови правомощия да пуска и спира лекарствени продукти на пазара, както и да определя в какви дози да се прилагат. В кратката характеристика на нито една от прилаганите в страната ваксини срещу SARS-CoV-2 не се предвижда прилагане на „бустерна“ доза.
Удължават извънредната епидемична обстановка
Министерството на здравеопазването има готовност да организира поставянето на такава доза, веднага след като регулаторният орган – Европейска агенция по лекарствата, регистрира съответните промени в Кратката характеристика на продуктите.
По отношение на искането за становище относно „започването на следващата учебна година и какви ограничителни мерки следва да бъдат прилагани“, Министерството на здравеопазването не издава такива становища. Конкретните противоепидемични мерки ще бъдат приети, след съгласуване с Министерството на образованието и науката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!