С типендията на редовните докторанти се увеличава на 1000 лева със задна дата от 1 юли тази година. За тази цел в актуализацията на държавния бюджет са предвидени 5,244 млн. лева, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
Увеличават с 50% докторантската стипендия
Средствата ще бъдат разпределени сред 35 държавни висши училища, Българската академия на науките, Военномедицинската и Селскостопанската академия, Националните центрове по заразни и паразитни болести и по опазване на общественото здраве, Националния институт по метеорология и хидрология. В тях се обучават общо 3496 докторанти.
С приемането на бюджета за 2022 г. от 1 април докторантската стипендия се повиши с 50 процента от 500 на 750 лева. С приетата миналата седмица актуализация размерът ѝ се удвоява в сравнение с началото на тази година.
С други 1,777 млн. лева от актуализацията на бюджета ще се увеличат нормативите за леглоден и храноден в студентските общежития и столове, стопанисвани от "Студентски столове и общежития" ЕАД.
В резултат на това през следващата академична година наемите в тези общежития ще запазят сегашните си нива, а отстъпката в студентските столове на дружеството ще се повиши.
Допълнителни 5,5 млн. лева за заплати получава Селскостопанската академия, 1,2 млн. лева влизат в сметката на Висшето военновъздушно училище "Георги Бенковски".
Нови 20 млн. лева отиват в държавните висши училища. Те ще бъдат разпределени според качеството на обучението и реализацията на студентите, определени въз основа на данни от Рейтинговата система на висшите училища в България.
Най-много са средствата за Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Техническия университет в София - съответно над 3,3 млн. лева и почти 2,5 млн. лева.
Най-малки са сумите за Висшето училище по телекомуникации и пощи - близо 30 000 лева, и за Висшето строително училище "Любен Каравелов" - малко над 35 000 лева.
Университетите ще получат без условия 20-те милиона лева за възнаграждения, предвидени в държавния бюджет за 2022 г., които досега бяха обвързани с въвеждането на нова методика за атестиране на академичния състав.
Министерството на образованието и науката предложи на Съвета на ректорите и на двата синдиката във висшето образование конкретно разпределение на средствата и очаква техните становища, информират от МОН.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!