Пд дседателят на БАН акад. Стефан Воденичаров ще бъде
предложен за министър на образованието, съобщиха от пресцентъра
на Министерския съвет.
По-късно информацията беше потвърдена и от премиера Бойко Борисов. Той уточни, че кандидатурата е била съгласувана с ръководството на управляващата партия ГЕРБ.
Преди това агенциите цитираха премиера Бойко Борисов, че новият министър на образованието ще бъде Милена Дамянова, която досега беше зам.-министър на образованието, а че председателят на БАН Стефан Воденичаров ще поеме ръководството на Фонд "Научни изследвания".
По-късно премиерът Бойко Борисов уточни, че за министър на образованието
ще бъде предложен академик Стефан Воденичаров - настоящият председател
на БАН.
"Извиняваме се за допуснатата неточност - академик Стефан
Воденичаров ще бъде предложен за министър на образованието, младежта и науката",
заявявиха от МС, цитирани от БГНЕС.
"Ще предложа в парламента, след като го съгласувахме и с Изпълнителната комисия на партията, академик Стефан Воденичаров, който е сега председател на БАН, да заеме този пост", каза Бойко Борисов. Той обясни, че
Воденичаров ще си вземе неплатен отпуск.
"Той е безспорен учен, безспорен в сферата на науката, главно и неслучайно беше избран и за председател на БАН от хората там. На нас ни трябва през тези 3-4 месеца фонд "Научни изследвания" да заработи както трябва. Да не се замерят с рецензии и корупция нашите учени, да се съсредоточат върху иновациите, върху изследователската дейност заради това, че толкова милиони се дават там", каза още премиерът.
Той посочи, че се надява, Воденичаров да убеди своите колеги в БАН, че тези няколко месеца действително могат да се използват за още по-тясно сътрудничество между Българската академия на науките, Научноизследователските институти там, Министерството, отделните министри.
"Поне за мен това е една добра кандидатура", каза Борисов. "Аз съм убеден, че дори опозицията в парламента ще го приеме и ще бъде добре за Министерството на образование като такова", заяви министър-председателят.
По отношение на Милена Дамянова Борисов коментира:
"Тъй като остават няколко месеца до изборите, в парламента има един закон за средното образование, мисля, че Милена ще се справи добре, да го доизкара там, в течение е. Ще предложа на парламента, след като го съгласуват и с Изпълнителната комисия на партията, академик Воденичаров, който сега е председател на БАН, да заеме този пост. Той ще си вземе неплатен отпуск, защото е безспорен учен и неслучайно беше избран за председател на БАН."
Акад. Стефан Воденичаров е машинен инженер, а научната му дейност е в областта на механиката, атомни реактори, газо- и нефтопроводи и боеприпаси. Автор е на над 70 патента и повече от 160 публикации. Ръководител е на 21 научни разработки в областта на отбраната и ядрената енергетика. Вписан е в Златната книга на българските изобретатели за 2006 година.
Воденичаров става професор през 1991 г. Член кореспондент на БАН е от 2004 г., а академик - от 2012 г. Преди настоящия си пост той ръководи Института по металознание, съоръжения и технологии "Акад. Ангел Балевски". Роден е в София през 1944 г.
Временен председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране ще бъде Андон Роков,
стана ясно днес. Той е член на ДКЕВР, завършил е Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Има дългогодишен опит в областта на енергетиката и търговското право.
В понеделник министър-председателят прие оставката на Сергей Игнатов.
Тя му беше поискана от премиера Борисов във връзка с извършената от Главния инспекторат на МС проверка във Фонд "Научни изследвания" и свързаните с нея констатации и препоръки за подобряване на работата на фонда.
Също в понеделник оставка подаде управителят на Фонда "Научни изследвания" Христо Петров.
Днес стана ясно, че Изпълнителният съвет на Фонд "Научни изследвания" вчера е приел оставката на проф. дтн Рангел Гюров като председател на съвета.
Стефан Воденичаров ще бъде предложен за министър на образованието
След кратко объркване стана ясно, че не Милена Дамянова, а Стефан Воденичаров ще бъде новият министър на образованието
30 януари 2013, 11:57
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!