Р асте броят на случаите на насилие над лекари. По данни на Министерството на здравеопазването за периода 2015-2017 година са били нападнати 100 медици. От съсловието настояват да бъдат взети спешни мерки като нощна охрана по време на дежурствата и персонални паник бутони за всички медици. Лекарите настояват още, освен парични глоби, за по-леките наказания да се полага и обществено полезен труд, съобщи NOVA.
"98 % от медиците, които сме проучили, са били жертва на физическо или вербално насилие. Тенденцията е, че насилието над медици расте”, обясни адвокатът по медицинско право Мария Петрова.
Най-често жертва на агресия стават медиците от спешните центрове, както и медицинските сестри.
“По данни на прокуратурата през 2013 г. са образувани 7 досъдебни производства, осъдени са 6 души, от които двама с ефективни присъди. През 2015 г. досъдебните производства са 5, осъдените са четирима, има една ефективна присъда. За следващите две години са образовани 6 досъдебни производства за нападения над медици, осъдени са 5 души и нито една ефективна присъда. Но всъщност случаите на насилие са много повече, защото голяма част от колегите просто не докладват това, което се е случвало с тях, те просто си изпълняват задълженията и очакваме хората наистина да го разберат”, каза Милка Василева, председател на УС на Асоциацията на професионалистите по здравни грижи.
„Това е един много болен въпрос за съсловието, за медиците въобще. Защото той не е от вчера, не е от днес, той датира от много години и агресията срещу „хората в бяло“ се засилва. Това ни провокира да направим едно проучване колко са професионалистите по здравни грижи и лекарите, които са пострадали от агресивни пациенти по време на изпълнение на своя служебен дълг. Заедно с БЛС през 2017 г. направихме анкета сред медицински лица и пациенти за причините, които пораждат агресивното поведение, за изискванията, които гражданите имат към нас. Разбира се, това беше анализирано, бяха проведени кръгли маси. Обществото беше запознато с всички проблеми, но проблемът остана, агресията продължава да съществува“, каза Василева. Те като съсловна организация решили, че трябва да започнат национална кампания срещу агресията, защото както каза Василева: "Ние сме обучени да лекуваме, а не да воюваме".
„Искаме да убедим хората, че те трябва да ни повярват и да не престъпват към нас с агресия. Ние искаме да влезем и в ромските общности, за да им обясним, да им разясним системата на здравеопазване, защото установихме, че те нямат достатъчно грамотност по тези проблеми“, каза още Милка Василева.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!