Финансова стабилност, подкрепа на реалната икономика чрез публични инвестиции за запазване на работните места и социална защита са трите основни стълба на антикризисния план на правителството, посочени от премиера Сергей Станишев на първото заседание на консултативния антикризисен съвет.
В него участват министри, шефът на БНБ, депутати, икономисти, представители на бизнеса.
Целта е всички институции - правителството, бизнесът, банковият сектор, синдикатите и неправителственият сектор да се обединят срещу кризата, която по думите на премиера е безпрецедентна.
Той посочи, че задачата на правителството е да гарантира финансовата стабилност, в това число на валутния борд и фиксирания курс на лева.
По думите на Станишев недостигът на кредитен ресурс, липсата на оборотни и инвестиционни средства са сред основните пречки за стабилността на предприятията.
Продължаваме да следим и банковия сектор, каза още премиерът.
Според него кризата в България се привнася отвън заради свиването на пазарите на основните ни търговски партньори, като това засяга реалния сектор.
Наблюдава се влошаване на ситуацията в секторите на промишлеността, строителството и услугите, сочи проучване на Националния статистически институт (НСИ), направено през първите десет дни на март.
За първи път през март се наблюдава дял на фирмите, които очакват намаление на персонала пред следващите три месеца, каза Мариана Коцева - председател на НСИ.
В България ефектът на кризата се появява през последното тримесечие на 2008 г. и въпреки това тя е една от малкото страни с ръст на БВП, заяви Коцева. По думите й инфлацията през миналата година в България е била висока за страна в ЕС, но с тенденция за намаляване.
Безработицата у нас е една от най-ниската в Европа, посочи Коцева. През януари 2009 г. е започнал да се чувства по-значителен спад на промишленото производство.
Членове на ръководения от министър-председателя Сергей Станишев съвет са: вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин, министрите на финансите - Пламен Орешарски, на икономиката и енергетиката - Петър Димитров, на труда и социалната политика - Емилия Масларова, управителят на БНБ Иван Искров, председателите на НСИ - Мариана Коцева, на Агенцията за икономически анализи и прогнози - Петър Чобанов, на Икономическия и социален съвет - Лалко Дулевски, на Българската стопанска камара - Божидар Данев, на БТПП - Божидар Божинов, на КРИБ - Иво Прокопиев, на Съюза за стопанска инициатива - Борисав Борисов, на Асоциацията на индустриалния капитал - Васил Велев, на БСЧП "Възраждане" - Ваня Тодорова, президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев, председателят на КНСБ Желязко Христов, председателят на УС на Асоциацията на банките в България Виолина Маринова, изпълнителният директор на Института за пазарна икономика Светла Костадинова, съпредседателят на Центъра за икономическо развитие Александър Божков, програмният директор на Центъра на либерални стратегии Георги Ганев, старши икономистът на "Отворено общество" Георги Ангелов, Лъчезар Богданов от Industry Watch и председателят на Института за нов икономически напредък Георги Коцев.
Секретар на съвета е икономическият съветник на премиера Драгомир Стойнев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!