Разследването, образувано по случая с разменените бебета в столичната АГ болница "Шейново", е спряно. Това казаха от Софийската районна прокуратурата пред "СЕГА".
Причината за спирането е, че не е установен по безспорен и категоричен начин извършителят. Според източници на "Сега" не е установено точно кой и какво е разменил - дали табелките на леглата на бебетата, или гривните им, тъй като на смяна са били няколко акушерки. Дори и да се установи кое точно е лицето, не е ясно как точно ще се докаже умисъл, коментираха юристи.
Неочакван обрат по делото за разменените бебета в "Шейново"
Спирането на разследването не означава, че то се прекратява. То може да бъде възобновено по всяко време до изтичането на давността, стига прокуратурата да отбележи някакъв напредък.
По делото са разпитани над 20 свидетели, сред които майките на разменените бебета, акушерките и лекарите, присъствали на ражданията, неоноталозите, прегледали децата, директорът на болницата, както и всички други хора, които имат отношение към случая, обясниха още от районната прокуратура. Направена е ДНК експертиза. Иззети са образци за сравнително изследване от всички, които са били на смяна в неонатологичното отделение, когато са приемани бебетата, изготвена е графическа експертиза. Изискани са данни от болницата и от медицинския надзор, става още ясно от отговора на прокуратурата.
Майката на едно от разменените бебета в „Шейново”: Раната ми никога няма да заздравее (част 2)
От установеното по делото е видно, че не са спазени вътрешните правила на болницата, коментираха официално от обвинението.
Разследването по случая е образувано дни преди той да стане публично известен. То се води по чл. 184. от Наказателния кодекс. Той гласи, че "който умишлено замени, скрие или подхвърли малко дете или по друг начин укрие или замени гражданското състояние на някого, се наказва с лишаване от свобода до две години". Ако това бъде извършено с користна цел, наказанието е до 3 години затвор и от 100 до 300 лв. глоба.
Зам.-районният прокурор Иван Стефанов обясни през декември 2022 г., че текстът от НК, по който се разследва, е от 1968 г. и досега никога не е ревизиран.
Разменените бебета в "Шейново": Първо заседание на съда по иск на едно от семействата
Снимков материал показва изписването на едно от разменените бебета в "Шейново". Това съобщи пред БНТ адвокатът на едното от семействата Стоян Стойков.
"Разполагам със снимков материал на акушерката, която ги е изписвала, как тя държи бебето Ванеса и го предава на майката, как тя държи детето и се снима с бащата и дядото", обясни защитникът.
Вчера започна делото за разменените бебета. Според адвоката от това, което е чул по време на заседанието, най-вероятно размяната се е случила в стаята преди неонатологията. Той заяви, че случаят все още е продължаваща агония за родителите.
Майката на едно от разменените бебета в „Шейново”: Имам три деца, нищо, че едното не е при мен
"В доклада по делото, който е публичен, съдът е приел, че е налице грешка. Това въобще не е спорно. Как ще се отрази делото на моите доверители, искам да кажа, че към момента те са изумени от първоначалното признаване на грешката и как се твърди, че не е имало. Може би в един момент ще се твърди, че не е имало раждане в "Шейново" на тези две деца", каза още Стоян Стойков.
По негови думи един от свидетелите по делото заявил в съдебната зала, че един от служителите в болницата е постъпил на работа там на 9 септември. Бил е на работа в деня на изписването на бебетата - 13 септември. А веднага след това е напуснал.
Адвокатът на лечебното заведение пък заяви, че по време на заседанието лекарите свидетели са потвърдили, че гривничките на бебетата са били сверени при изписването.
Внесоха в съда втори иск по казуса с разменените бебета в столична болница
"Ако колегата е искал да установява определени обстоятелства и да призовава свидетели, е имал възможност да го направи", каза Вили Костадинова.
Тя не можа да отговори с категоричност имало ли е сестра, която е напуснала работа веднага след изписването. Костадинова посочи, че на вчерашното съдебно заседание е била приета цялата медицинска документация по случая.
"В нея е записано, че майките са се подписали, че получават бебенца с номерата, които са им били сложени. Те са се подписали не само в документите, които се подписват при изписването, а и в двете епикризи. Т. е. това, което ние твърдим от самото начало, че редът в болницата е спазен, мисля, че се установи и от вчерашното съдебно заседание. Искам изрично да подчертая, че това не означава, че ние обвиняваме някого по някаква причина, просто това са фактите", посочи Вили Костадинова.
Тя заяви, че вратите на болницата са отворени за двете семейства, а следващото съдебно заседание е през февруари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!