Д имитровградската топлоелектрическа централа (ТЕЦ) "Марица 3" бе спряна днес, предаде БТА.
Областният управител на Хасково Катя Панева и директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Хасково Наталия Пачеманова
дойдоха лично в енергийното дружество, за да връчат заповедта за принудителната административна мярка за спиране
на производството на електроенергия на министъра на околната среда и водите Борислав Сандов. Документът е с днешна дата.
Униформени полицаи присъстваха на влизането в ТЕЦ-а.
Причината са неизпълнени условия по Комплексното разрешително на централата и на множество предписания, които РИОСВ - Хасково е издала спрямо нея, поясни Пачеманова. По думите на областния управител Панева ще бъде преустановено подаването на гориво и ще бъдат запечатани инсталациите. Мярката ще важи докато не бъдат изпълнени дадените предписания, допълни Пачеманова. Тя припомни, че за последните няколко месеца спрямо ТЕЦ-а са постановени санкции за около 100 хиляди лева.
"Заповедта е незаконна. Още вчера след получаване на уведомлението за предстоящата мярка, сме внесли жалба в Административния съд в Хасково",
коментира главният юрист на централата Юлиян Семерджиев. Той посочи, че нищо не налага неотложност на предприеманото и обяви, че няма да подпише заповедта, тъй като днес ръководството на дружеството отсъства. Семерджиев отрече и да има неизпълнение на дадените предписания. Вчера в съобщение до медиите от ТЕЦ-а обявиха, че започват модернизация на производството и увеличават заплатите на персонала с 10 процента.
По-рано днес РИОСВ – Хасково издаде принудителна административна мярка (ПАМ) за спиране на горивната инсталация, съобщиха от екоминистерството.
Решението е след поредица от нарушения на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и неспазване на условия в комплексното разрешително на предприятието, за които са съставени редица административни актове и наказателни постановления през последните месеци. Със спирането на инсталацията се преустановяват нарушенията и се предотвратява непосредствената опасност от замърсяване на околната среда по компонента атмосферен въздух, с което се ограничава и рискът за здравето на хората.
Според заповедта за налагане на мярката "ТЕЦ Марица 3" трябва да спре работа незабавно.
Горивната инсталация ще бъде спряна днес чрез принудително извеждане от експлоатация и пломбиране на местата за подаване на гориво (въглища и биомаса) към котел за производство на електроенергия с мощност 370 MWth.
Операторът не е спазил условието в комплексното разрешително за емисиите на отпадъчни газове и емисиите на серен диоксид са довели до нарушение на нормите за съдържание на вредни вещества в атмосферния въздух на Димитровград.
От екоминистерството припомнят, че през 2021 г. след възобновяване на работата на оператора на 25 май
са регистрирани стойности на серен диоксид, които превишават пределната средночасова норма от 350 µg/m3 (при нормативно регламентирани 24 стойности за една календарна година). Данните са от автоматичната измервателна станция "Раковски" в Димитровград. При една от последните проверки през февруари инспекцията е установила и изпускане на видими неорганизирани емисии от вредни вещества в сиво-черен цвят от компрометираните участъци на сградата на котелното помещение.
Не е спазено съотношението за комбинирано изгаряне на въглища и биомаса, заложено също като условие на разрешителното – нарушението е установено от РИОСВ всеки месец от юни 2021 г. насам. В края на октомври при проверка по сигнал за запрашаване са установени и неорганизирани емисии от въглищен прах заради липсваща обшивка от ламарина, повредена от корозия и силни ветрове. На 5 ноември е дадено предписание за ремонт, което не е изпълнено и до момента.
От май до декември 2021 г. в РИОСВ – Хасково са регистрирани 25 сигнала във връзка с нередности при дейността на ТЕЦ "Марица 3"
– Димитровград, а за по-малко от четири месеца през тази година са подадени още 20 сигнала.
Срокът на действие на ПАМ е до привеждане на горивната инсталация в състояние, което да не позволява възникване на непосредствена опасност от замърсяването на околната среда, както и до недопускане на неорганизирани емисии на вредни вещества, констатирани от контролния орган по ЗООС и контролния орган по Закона за устройство на територията.
Превишенията на нормите за серен диоксид са предмет на дело на Европейската комисия срещу България, което е в напреднала фаза и се очаква решение на Съда на ЕС и налагане на санкции на страната ни, припомнят от МОСВ.
В града имаше редица протести за замърсяването на въздуха от топлоелектрическата централа. На 7 април Димитровград беше обгазен със серен диоксид, като бяха наложени предпазни мерки за населението. На предполагаемия замърсител - ТЕЦ "Марица" 3 АД беше издадено предписание за намаляване на работните мощности, припомня DarikNews.bg.
Димитровград беше обгазен със серен диоксид, отмениха препоръките към населението
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!