П арламентът одобри решение, чрез което вноската на България по бюджета на ЕС може да се увеличи средногодишно с около 4.17%.
Решението ще се прилага за новия програмен период 2021-2027 г. Решението беше одобрено със 102 гласа "за", 0 "против" и 50 въздържали се.
По време на дискусията Румен Гечев /"БСП за България"/ призова депутатите да се въздържат от подкрепа на това решение и правителството да проведе допълнителни разговори, тъй като при това увеличение на средствата на ЕС, по-бедните страни от Източна Европа ще правят по-голям принос в европейския бюджет.
"Петте най-развити страни на ЕС искат регресивен подход, т.е. "болен-здрав носи" - тяхното увеличение на вноската да се забавя в сравнение с увеличението на вноската на източноевропейските страни. Ние не можем да подкрепим такъв подход", каза депутатът от БСП.
Председателят на парламентарната комисия по европейските въпроси Драгомир Стойнев /"БСП за България"/ отбеляза, че това решение, за съжаление, е вече взето и правителството не може да направи крачка назад.
"Но защо ние не проведохме дебатите предварително по това решение на Съвета", попита той.
"Във всяка една нормална европейска държава министър-председателят посещава парламента, слага горещото досие на масата и всички се обединяват и дебатират", посочи Стойнев.
Той отбеляза, че вноската на България в бюджета на ЕС ще се увеличи с 0,6 процента или от 1,3 млрд. става 1,5 млрд. лева годишно, т.е. увеличение с около 200-250 млн. лева.
"Категорично не приемам, че НС е било изолирано от този дебат и решения са взимани от някой друг", заяви председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова /ГЕРБ/.
Тя отбеляза, че България е получавала и ще получава в пъти повече от това, което прави като вноска в ЕС.
"За следващия програмен период България ще получава три пъти повече от това, което внася в ЕС. За да се случи това, са водени тежки преговори", каза Стоянова.
Тя посочи, че България е най-големият бенефициент и за следващия програмен период. И коментира, че сега социалистите приканват България да блокира бюджета на ЕС, което би означавало страната ни да не получи предвидените за нея милиарди.
Според Стоянова изказването на Гечев е много опасно, защото било ясна заявка, че, ако тези хора имат възможността да управляват, България би водила политика срещу европейските политики.
"От БСП искаме и ще го направим, когато дойдем на власт, България да участва в дебата, който се води в ЕС, а вие сте направили така, че България изглежда в очите на другите страни като просяк", репликира я Крум Зарков /"БСП за България"/.
"Всеки божи ден по телевизиите, вие, вашите представители, министър-председателят и който и да е обяснява какво сме взели от ЕС, все едно това е някаква крава, която трябва да доим", коментира той.
"Няма никакъв проблем да дадем повече от собствените си пари, защото сме част от общата солидарност, но това трябва да се обяснява в българския парламент и в европейските институции", добави Зарков.
Йордан Цонев /ДПС/възрази срещу начина на водене, че дебатът не е "за" или "против" ЕС. Според него този спор е безсмислен.
Ожесточени спорове в парламента имаше и по други теми, посочва NOVA.
Държавата да придобие монопол върху лотарийната игра кено. Това реши на първо четене мнозинството в Народното събрание с гласуваните промени през Закона за извънредното положение.
С този закон се реши общините да получат отсрочка за връщане на стари задължения, а с препратка към Закона за семейните помощи доходът на доброволните приемни семейства се приравни с този на близките и на роднините на дете с над 90% увреждане.
Пакетът от законодателни промени предизвика словесни сблъсъци в парламента, допълва БНР.
На първо четене депутатите удължиха срока, в който общините няма да бъдат санкционирани, ако имат неизплатени безлихвени кредити към централния бюджет. Така, ако не са успели да ги изплатят до 1 януари т.г., те ще могат да го направят до 2 месеца след края на извънредната обстановка.
Напрежение в пленарната зала предизвикаха промените в Закона за хазарта.
Опозицията атакува наложената практика през Закона за извънредното положение да се правят промени в редица други закони и особено промяната в Закона за хазарта през преходни и заключителни разпоредби.
"Дами и господа от организираната престъпна група, лъскайте обувките, защото след 4-ти април ви предстоят много интензивни и вълнуващи разговори", коментира социалистът Румен Гечев.
Вносителите от ГЕРБ обясняват, че промяната е поискана от НАП заради неясното разписване на разликата между тото; лото; кено и бинго в Закона за хазарта.
Депутатът от БСП Надя Клисурска видя в промените в Закона за семейните помощи предизборен ход на управляващите.
"Аз нямам нищо против за уравниловката и за възможността те да получават тази подкрепа. Но целият този компот, който ни се предлага, е тоталното лобиране по определени сектори", посочи Клисурска.
"Това ли сте вие социално-отговорната партия БСП", репликира Светлана Ангелова от ГЕРБ.
Депутатът Йордан Цонев от ДПС настоя, партии с достатъчен брой депутати да сезират Конституционния съд заради промяната в държавния бюджет през Закона за извънредното положение.
Още по тази тема вижте във видеото по-горе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!