С 91 гласа "за", 41 - "против" и трима "въздържали се" парламентът прие на първо четене промени в Закона за личната помощ. Темата предизвика спор в залата.
От следващата година да има конкретен кръг от лица с право на лична помощ, съобразно реалната нужда от асистентска грижа, финансирана с публичен ресурс и насочена към най-нуждаещите се и уязвими лица, гласува парламентът на първо четене с промени в Закона за личната помощ, предаде БТА.
Така няма да се допуска обхватът да се свежда до всички хора с увреждания в страната от догодина,
пише в мотивите си вносителят - Министерският съвет. До 31 декември т.г. се запазва действащият обхват.
Прецизират се степените на зависимост, обвързани с определяне на брой часове за лична помощ на базата на индивидуална оценка на потребностите, според конкретния случай, съобразно зависимостта от интензивна подкрепа за ползвателя от друго лице за реализиране на различни дейности в ежедневния живот. Запазват се границите на действащите четири степени на зависимост и максималният брой часове - до 168 на месец.
Според майките на деца с увреждания от инициативата „Системата ни убива“,
които тази сутрин посрещнаха депутатите с протест пред един от входовете на парламента, промените по-скоро целят „унищожаване на реформата в социалната сфера“. Според майките помощните средства няма да се предоставят според потребностите и индивидуалните нужди, а всички деца и хора с увреждания, имащи право на асистент, ще бъдат ощетени и лишени от права.
Същата теза застъпи и опозицията в парламента - Антон Кутев от левицата поиска законопроектът да отпадне от дневния ред
"Отвън има протестиращи, единственото хубаво, което направи този парламент за хората с увреждания, е именно действащият закон", обоснова се той. "Защо ви се налага да осакатите закона, няколко десетки хиляди човешки живота, като определяте ставка от 168 часа месечно, 8 часа на ден", коментира Кутев. "Какво да правят тези хора през останалото време", попита депутатът.
"Не се отнемат никакви човешки права, запазва се часовата месечна ставка до 168 часа на месец",
отговори Светлана Ангелова /ГЕРБ/, зам.-председател на социалната комисия.
Тя отбеляза, че над 670 лица с увреждания могат да се ползват от лична помощ, в момента са сключени над 33 хил. договора за лична помощ. Запазва се коефициентът на заплащане на личните асистенти като в същото време минималната работна заплата от 2021г; става 650 лв. и реално те ще получават повече пари от 2020 г. Не се променя кръгът на лица, които имат право на лична помощ, напротив - разширява се, подчерта още Ангелова.
Приетите промени прецизират регулациите за засилване контрола за превенция от злоупотреби и за повишаване качеството на личната помощ за ползвателите чрез въвеждането на ангажимент за кметовете на общини при упражняването на контрол да извършват наблюдение за качеството на личната помощ.
При установени нарушения и неправомерни действия личната помощ ще бъде спирана.
Повишават се и изискванията към асистентите, предоставящи личната помощ,
по отношение на здравословно състояние за изпълнение на задълженията им.
Доставчикът на лична помощ ще може да поставя изисквания към асистентите, в зависимост от потребностите на ползвателя. Предвижда се предоставяне на лична помощ в случаите, когато ползвател има нужда от лечение в чужбина и/или извършване на рехабилитационна услуга. По този начин при ясни правила лицето ще продължи да получава асистентската грижа, с което се осигурява непрекъсваемост на процеса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!