П арламентът ратифицира споразумението с Обединеното съвместно командване на НАТО за разполагане на наша територия на комуникационен център.
Документът бе подкрепен от 120 депутати, 20 - бяха "против", шестима се въздържаха.
Споразумението бе ратифицирано с гласовете на ГЕРБ, ДПС, Реформаторския блок, Патриотичния фронт, АБВ, БДЦ и един независим народен представител. Против бяха БСП. От "Атака" също се противопоставиха на споразумението и поискаха поименно гласуване със ставане от място, което мнозинството не прие.
Споразумението предвижда личният състав на националния модул на Комуникационно-информационната система /КИС/ да се състои от двама офицери и 55 сержанти и войници, които се осигуряват от България. Националните модули могат да се използват за национални цели, доколкото задълженията към НАТО не се
нарушават. Издръжката на личния състав е национална отговорност, е записано в текста.
Изграждането на инфраструктурата на модула е проект по програмата на пакта за инвестиции в сигурността. Разходите по поддръжката са споделени между Алианса и Министерството на отбраната.
От "Атака" за пореден път настояха за неутралитет. Да се гледа българският интерес, в Русия няма да погледнат благосклонно на такова решение, каза от парламентарната трибуна Десислав Чуколов.
Как да обясним, че в околностите на София разполагаме едно нищо, което не представлява кой знае какво, но гарантира националната сигурност, коментира социалистът Валери Жаблянов. България е заобиколена от сигурност, най-големият привърженик на САЩ е до нас, въоръжен до зъби - Турция, продължи той. Според него тази структура се изгражда, за да обезпечи нападателните съединения на НАТО от територията на страната ни и превръща България в потенциална мишена.
"Става въпрос за снишаване, снишавайте се смело по стъпките на другаря Живков", обърна се той към поддръжниците на документа, което предизвика
реакцията на Мартин Димитров от Реформаторския блок. Европейските социалисти отдавна избраха НАТО, а съветските социалисти не могат да приемат членството в него, БСП е на този кръстопът от 25 години, обобщи Димитров и посъветва столетницата да реши този вътрешен партиен проблем.
Става дума не за разполагане на огромни бази, а основно за техника, обясни на колегите си от левицата и "Атака" Мартин Димитров.
Янко Янков от ДПС защити споразумението с мотива, че на този етап България не може нито финансово, нито с потенциала на въоръжените си сили сама да гарантира националната сигурност. Неутралитетът означава бездействие, да не правим нищо, отговори той на хората на Волен Сидеров. България, подчерта Янков, трябва да е качествен, добре интегриран член на НАТО и от това членство да има и ползи, в т.ч. и финансови.
Владимир Тошев от ГЕРБ добави, че сега парламентът довършва това, което е започнало при управлението на Станишев, а споразумението е подписано от кабинета на Пламен Орешарски. Става въпрос не за бойни машини и БТР-и, а за няколко компютъра и предаватели, става въпрос за комуникационно-информационен модул на SHAPE - Обединеното командване на Алианса, което функционира в Белгия, а не в САЩ, подчерта той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!