Седми ден продължи днес стачката на железничарите, а продължилите над 4 часа преговори завършиха без успех.
Със заповед на ръководството на БДЖ от утре се спират от движение още 36 влака от планираните 138, които ще спрат до 10 декември. Други 30 влака бяха спрени във вторник.
На преговорите не бе постигнато съгласие по отношение на освобождаването на служители на БДЖ поради съкращаване на щата или поради намаление на обема на работа.
Ръководството на холдинга обаче призна, че има просрочване на изплащането на ваучерите за храна. На този етап това било непосилно, по думите на Йордан Недев - изпълнителен директор на БДЖ, заради тежкото състояние на железницата, която е пред фалит и дължи 814 млн. лева към различни кредитори.
Синдикатите отговориха с въпроса откъде БДЖ има пари за изплащане на обезщетенията за съкратените служители в размер общо на 9 млн. лева.
Йордан Недев посочи, че при липсата на пари от държавата оптимизацията е абсолютно задължителна, както и всички набелязани пет мерки по реформата.
Според Недев освен забавеното плащане на ваучерите, няма други аргументи от страна на стачкуващите в защита на протеста.
Среднодневно около 100 хил лева са загубите от пътническите превози и 20 хил. - от товарните по време на стачката, посочи шефът на БДЖ.
Стачката продължава и в четвъртък до подписване на стачно споразумение, заяви Ангел Игнатов, говорител на стачния комитет в "Пътнически превози".
Увеличава се броят на служителите, които са приели предложението на ръководството на БДЖ за доброволно напускане,
съобщиха от пресцентъра на дружеството. До днес, 30 ноември, 801 служители са приели да бъдат освободени от длъжност по чл. 331 от Кодекса на труда. Тези слеужители ще получат веднага след освобождаването им възнаграждения в размер на шест брутни заплати.
Освобождаването от длъжност по чл. 331 от Кодекса на труда е една от допълнителните мерки, които ръководството на БДЖ предприе за ускоряване на реформите в дружеството. Ефектът от прилагането на тази мярка ще бъде в размер на около 23 – 24 млн. лв. годишно, посочват от железниците.
Състав на Софийски градски съд (СГС) прекрати като процесуално недопустимо делото, образувано по исковата молба на "БДЖ - Товарни превози" ЕООД срещу 10 служители на дружеството, които според управителите са започнали стачката, съобщиха от пресцентъра на съда.
Съдебният състав се е произнесъл, след като е взел предвид, че ищецът не твърди, че има качеството на работодател на посочените ответници, участвали в стачката, чиято законност се оспорва по съдебен ред, а за такива се сочат Поделения за товарни превози София и Пловдив.
Според съда при тези факти ищецът не е страна по делото, а по закон страните по делото следва да са страните по спора.
На 29 ноември 2011 г. в СГС бе образувано дело по искова молба от "БДЖ - Пътнически превози" ЕООД и поделенията на дружеството в София, Пловдив и Горна Оряховица срещу 63 служители.
Внесеният иск е за установяване на незаконността на стачката в БДЖ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!