Намаляването на контрабандата през границите е основната задача в Министерството на финансите, за да се запълни дефицитът в държавния бюджет за 2009 г.
Това заяви в Русе вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков при първото му излизане извън София.
Очаква се дефицитът да достигна около 1,3 млрд. лв. след извършване на съкращения от около 1,2 млрд. лв. от разходите в министерствата.
От думите на вицепремиера стана ясно, че хора от неговия ранг до сега са покровителствали контрабандата, защото са печелели от това.
Симеон Дянков посочи за пример, че четири години не е била подписана наредба, която да даде право за проверки на горивата вътре в бензиностанциите и така се е ширела контрабанда.
Имало е дни, когато направо са се вдигали граничните бариери и са влизали камионите с контрабандата, каза Симеон Дянков. Вицепремиерът заяви, че
през 2008 г. стойността на загубите от контрабандата е била около 1,2 млрд. лв.,
което е почти равно на "дупката" от 1,3 млрд. лв. Намаляване на ДДС, както е записано в предизборната програма на ГЕРБ, може да се направи в третата или в четвъртата година от мандата на това правителство, заяви Дянков.
Неговото мнение е, че намаляването на ДДС не може да стане в бюджета за 2010 г. и е съмнително, че се направи и за 2011 г., тъй като тогава той смята, че България ще излиза от кризата.
"Но излезем ли от кризата, ще е хубаво да бъде намален ДДС", подчерта Симеон Дянков.
В Русе той съобщи, че очаква електронната връзка между структурите на НАП и митниците да се завърши до две седмици.
"Това е технически лесна задача, но досега е липсвала политическа воля да се направи", каза вицепремиерът.
Според него чрез тази единна електронна система държавата ще получи нови приходи от около 200 милиона лева.
Симеон Дянков разговаря с ръководството на Териториалната дирекция на НАП в Русе, която е на първо място в страната по събираемост на приходите.
Много е възможно държавата да забави строежа на АЕЦ "Белене", както и да продаде част от активите си в областта на енергетиката, за да уравновеси бюджета, заяви в интервю за "Блумбърг", публикувано днес, Дянков.
"Вероятността да спрем проекта е 80%. Държавата няма средства да продължи, а в момента е трудно да се привлекат частни инвеститори заради световната криза", каза Дянков.
Заем от Международният валутен фонд (МВФ) не е от нещата, които са приоритет за нас в момента, посочи той.
"Искаме да си сътрудничим в МВФ при анализа на бюджета за 2009 г.,
както и при подготовката на бюджета за следващата година. Анализът на МВФ може да бъде използван за евентуален заем догодина, ако се окаже, че не можем да балансираме дори и със съкращаването на разходите."
България се сблъсква със бюджетен дефицит за пръв път от осем години. Според прогнозите на МВФ Брутния ни вътрешен продукт (БВП) ще се свие с 1% през 2009 г.
Фондът посъветва правителството да ограничи разходите с 20%.
Ако пазарите се успокоят, България може да издаде еврооблигации след девет месеца, каза още Дянков.
Размерът на заема от МВФ и на емисията еврооблигации ще зависят от размера на бюджетния дефицит.
Задлъжнялостта на правителството към БВП в момента е 13% от БВП. Кабинетът ще се опита да я задържи по 60%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!