П етролният разлив в Черно море няма да достигне до бреговете на българското Черноморие, стана ясно след среща между министрите на туризма Мирослав Боршош и на околната среда и водите Манол Генов, съобщиха от Министерството на туризма.
Двамата министри са обсъдили ситуацията и потенциалните рискове за българското крайбрежие на извънредна среща в петък вечерта.
Според анализа на изисканите актуални сателитни снимки от Военноморското училище, предоставени от проф. Мирослав Цветков, замърсяването няма да бъде ориентирано към българското Черноморие.
Министърът на околната среда и водите Манол Генов е категоричен, че няма опасност от замърсяване на българската акватория в Черно море след аварията с два руски танкера на 15 декември, 2024. Думите му се потвърждават от симулациите, направени чрез използване на данни за морските течения на Програма „Коперник“ за периода от 19.12.2024 г. до 21.01.2025 г. включително, както и от изисканата експертна оценка.
Пътят на разлива подлежи на всекидневен мониторинг освен в България, но и в Русия, Румъния, Турция и Украйна, където данните потвърждават тези от наша страна.
„Между заинтересованите ведомства в тези държави се извършва непрекъсната комуникация, която гарантира безопасността на гражданите“, поясни министър Манол Генов и добави, че ситуацията в Черно море остава под наблюдение.
„Полагаме и ще продължим да полагаме всички усилия България да запази статута си на сигурна и безопасна дестинация. Затова правим всичко необходимо в оперативен порядък да пресечем в зародиш всякакви спекулации, свързани с потенциална заплаха за живота и здравето на българските и чужди граждани по нашето Черноморие“, каза министърът на туризма Мирослав Боршош.
На 15 декември два руски танкера - "Волгонефт-212" и "Волгонефт-239", претърпяха корабокрушение при буря в Керченския проток, който разделя Русия от анексирания през 2014 г. от Москва украински полуостров Крим. Корабите превозваха 9200 тона (62 000 барела) мазут.
Няма придвижване на петно от петролния разлив след аварията в Керченския проток в Черно море, обявиха на 13 януари служебният министър на околната среда и водите на България Петър Димитров, и колегите му от Румъния и Украйна - Мирча Фичет и Светлана Гринчук.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!