С пецпрокуратурата иска по-дълъг буферен период след закриването на институцията. Целта е да има време за прехвърлянето на делата.
"Има сериозни проблеми, това разбра и министърът на правосъдието", каза ръководителят на апелативната спецпрoкуратура Ивайло Ангелов пред медиите, след като той и още шестима началници на прокуратури бяха изслушани от пленума на Висшия съдебен съвет.
Йорданова: Закриването на съдебни органи не е лесна задача
Те поискаха от 28 юли, след закриването на двете институции, до края на годината да не получават дела, но да имат време да приключат вече започнатите.
"Изглежда, че парламентът не е готов да чуе професионални мнения, криминогенната обстановка ще става все по-зле, а причината е безцеремонният удар върху независимостта на съдебната система", каза Ангелов.
Край на спецправосъдието в България
Според него не е ясно какво ще се случи с делата, които касаят престъпна група, действала в цялата страна. Не е ясно кой съд ще гледа мерки, посочи той.
Ръководителят на спецпрокуратурата Валентина Маджарова посочи, че сегашният буферен период от три месеца не е достатъчен, защото в рамките му двете институции продължават да работят. И затова, според нея, трябва да има нови три месеца след закриването на двете прокуратури, считано от 28 юли.
"Така обвинителите ще имат време да довършат делата, които вече са започнали. В противен случай не е ясно какво ще стане със стотици разследвания", каза Маджарова. По думите й в момента текстовете ограничават обвинителите в двете спецпрокуратури да свършат работа за един месец в рамките на седмица.
Радев издаде Указ за закриване на спецправосъдието, Йорданова подписа
"Изглежда така, че трябва да разтоварите пътнически самолет на летището, без да има време за това", обясни ръководителят на военно-апелативната прокуратура Елин Алексов.
"Нещо трябва да се направи, ако има разум. Затова поискахме среща с министерство на правосъдието", каза градският прокурор на София Илиана Кирилова.
Надежда Йорданова обаче не вижда причина за удължаване на срокове след закриването на спецправосъдието
"Висящите дела, спрямо които е настъпил принципа за несменяемост на съдебния състав, продължават да се гледат от съответния състав, който е провел съответното заседание, до влизане на закона. Административното обслужване, организацията на тази работа, това го поема Софийски градски и Софийски апелативен съд. Делата ще се гледат в същата сграда, в същия съд.", коментира министър Йорданова по повод започналите към момента дела.
"В нито един от аргуменитте, които чух, аз не виждам необходимост за законодателно изменение. Бяха поставени много въпроси относно изпълнение на наказанията и до толкова, че ГДИН е към министъра на правосъдието. Това е въпрос, на който трябва да отговорим внимателно. Трябва да се спре с това желание за всяване на паника. Няма основание за паника", коментира министър Йорданова предстоящото закриване на спецправосъдието, срещу което се противопоставя обвинител №1 Иван Гешев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!