Проверката на електроразпределителните дружества ще установява две неща – начина на формиране на цените на електроенергията и начина, по който се е извършвала приватизацията на електроразпределителните дружества (ЕРП) и дали са приложени всички документи.
Това каза главният прокурор Сотир Цацаров пред журналисти преди заседанието на ВСС.
Към този момент са изискани всички договори за приватизацията на ЕРП-тата, проверката ще обхване всички клаузи и дали тези клаузи се изпълняват на практика, обясни той и допълни, че проверката за всяко електроразпределително дружество ще започне от момента, в който е приватизирано дружеството.
По думите на главния прокурор, ако се установи наличие на безстопанственост или длъжностно престъпление може да се стигне до търсене на персонална отговорност.
Цацаров каза още, че в сряда прокурори от Върховна административна прокуратура са влезли в ДКЕВР и са изискали документите от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол.
Главният прокурор пое ангажимент следващата седмица ръководителят на ВАП да даде повече информация за проверката.
Имам определени резерви към начина, по който са действали тримата прокурори, свързани със случая с износ на електроенергия
в особено големи количества, както и начина, по който делото им е разпределено, но това е предмет на дисциплинарно производство, каза Сотир Цацаров.
Преди три дни председателят на Комисията за борба с корупцията по високите етажи Яне Янев внесе сигнал в прокуратурата срещу тримата прокурори. Според Янев става дума за корупционна схема за износ на електроенергия от 2004 до 2007 г. Делото, което внесено от комисията при главния прокурор, е 35 тома, а експертизата по него - 700-800 страници.
Главният прокурор отбеляза, че по разследването за продажбата на ток от НЕК до 2007 г.
експертиза установява, че е ползвано швейцарско дружество за посредник, а цените са били намалени в сравнение с пазарните.
Прокурорът, работил по разследването обаче, е бил сменен по искане на един от бившите директори на НЕК заради медийните му изяви, които го правели предубеден. Така делото попаднало при отстранения заради делото САПАРД прокурор Стойчо Ненков, който потвърдил, че отводът на колегата му е основателен.
Много пъти е говорено по отношение на прокурор Стойчо Ненков, но в конкретния случай не могат да се намерят нарушения по отношение на неговите действия, след като той е бил определен на компютърния принцип, каза главният прокурор.
Без случайно разпределение разследването било дадено на друг прокурор - Георги Тафров, който след проверка от Агенцията за финансова инспекция прекратил разследването. След всичко това ще има нова дисциплинарна проверка в прокуратурата защо отново е нарушен принципът за случайно разпределениел каза Цацаров.
"Що се отнася до другите двама прокурори - Георги Тафров и Христо Граматиков - дали има нарушения на случайния принцип, каквито виждаме на пръв поглед, ще разберем. Ще разберем и дали те са се произнесли законосъобразно. Но когато някой твърди, че в конкретния случай има подкуп или политическо влияние, или и двете, той трябва да подкрепи тези твърдения с доказателства", посочи Цацаров.
Когато проверката приключи всички данни ще бъдат предоставени. На този етап нямаме данни, че някой от тях е вземал подкуп, имал е влияние или му е упражнено влияние, каза още Сотир Цацаров.
Запитан дали няма всеки да тръгне с томове с твърдения, главният прокурор отговори: "От една страна, е опасно, но не е вадене на скелети. Но да си зададем един въпрос: Ами ако се окаже, че продажбата е осъществена чрез посредник, ако се окаже, че този посредник е избран без тръжни процедури, ако се окаже, че токът е продаван на цена, по-ниска от реалната, ако се окаже, че в годините, когато е имало тръжни процедури, те са били изцяло симулирани, тогава скелети ли ще вадим? Какво предпочитате - да заровим всичко това, или да проверим каква е цялата работа?".
Сотир Цацаров посочи, че в конкретния случай има сигнал по едно дело и след като Комисията за борба с корупцията по високите етажи на властта го е сезирала, делото ще бъде проверено.
Новият председател на ДКЕВР Юлиана Иванова коментира, че ще бъде предоставено 100% съдействие на прокуратурата, както и готовност за финансова ревизия.
Приоритет в работата на комисията ще бъде прозрачността, каза Иванова в интервю за TV7.
Иванова каза още, че ще бъдат преразгледани договорите, подписани с ТЕЦ-ове "Бобовдол", "Варна" и частните "Марица-изток" 1 и 3, които произвеждат най-скъп ток, и ще се прецени каква е възможността те да бъдат извадени от енергийния микс.
По думите й съвсем скоро ще стане ясно какви са възможностите да бъдат намалени сметките за електроенергия, но вероятността държавата да бъде съдена при неспазване на клаузите на подписаните договори е реална.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!