С толичният общински съвет /СОС/ възлага на УС на "Топлофикация София" да предприеме всички необходими фактически и правни действия за компенсиране на увеличените разходи на дружеството заради значителния ръст в цената на природния газ и въглеродните емисии, предаде БТА.
СОС възлага на дружеството да предяви искания за включването на "Топлофикация"
в компенсаторни механизми за намаляване на загубите, провеждане на преговори с Фонд "Сигурност на Електроенергийната система", както и проучване на всяка друга възможност за финансиране от държавния бюджет. Решението бе взето днес на извънредна сесия на СОС. Всички общински съветници подкрепиха доклада на вносителите с изключение на Борис Бонев, който гласува против.
СОС избира преговорен екип със задача да проведе преговори с държавните органи
за постигане на справедливо обезщетение за "Топлофикация" в състав членове на Председателския съвет на СОС, членове на УС на "Топлофикация", зам.-кметът по финанси на Столичната община. По предложение на общинския съветник и един от вносителите на доклада Грети Стефанова от "Демократична България", СОС прие идеята в проекта за решение, като част от преговорите да бъде включено и осигуряването на енергийни помощи за всички енергийно бедни домакинства в София.
В текста на решението се посочва, че СОС "избира преговорен екип със задача да проведе преговори с компетентните държавни органи във връзка с постигането на справедливо обезщетение за "Топлофикация София" с цел намаляване на загубите на дружество, както и осигуряването на енергийни помощи за всички енергийно бедни домакинства на територията на Столичната община". Това включва не само потребителите на "Топлофикация", но и всички останали потребители, които използват различни енергоносители, поясни по време на обсъжданията в зала зам.-председателят на групата на ГЕРБ в СОС Николай Стойнев.
Изпълнителният директор на "Топлофикация София" Александър Александров
съобщи по време на дискусията, че през 2019 г. загубата на "Топлофикация" е била 87 млн.лв., за 2020 г. тя е намалена на 67 млн.лв. Бизнес планът, който внесохме за 2021 г. предвиждаше загуба от 23 млн.лв. или на оперативна база това щеше да даде печалба от между 10 и 11 млн.лв., посочи Александров. Той изрази съжаление, че след това е дошло цунамито, наречено промяна в енергийните пазари. За съжаление това вече излиза извън всякакъв контрол, не очаквам да има скорошно позитивно успокояване на пазарите, прогнозира директорът на дружеството. Той подчерта, че "Топлофикация" не иска увеличение на цената за крайните потребители. Разбираме, че тази цена, която софиянци в момента заплащат, достатъчно ги затруднява. Затова ние търсим помощ и съдействие от държавата, каза Александров.
По думите му промените, които дружеството е успяло да направи
в подобряването на състоянието си са значителни. Единственото, което не успяхме да постигнем, е предоговоряне на предоставяните от "Булгаргаз" условия. Опитахме се да направим промени в договора с "Булгаргаз" в края на миналата година, но не успяхме - срещнахме една стена срещу себе си, посочи директорът на "Топлофикация".
Ръкодовството на "Топлофикация" традиционно управлява 30 на сто от разходите, в момента ние управляваме едва три процента от разходите - съотношението на стойност на газ към стойност на услугата, която предоставяме е 97 процента. Това, за съжаление, не е много и не дава много възможности. Въпреки това правим всичко възможно да оптимизираме тези разходи, подчерта Александров.
По думите му има много подобрения в приходната част на "Топлофикация",
която касае продажба на електроенергия на свободния пазар, по-добра събираемост на вземанията на дружеството, подобрение и оптимизация на административния персонал. Опитваме се да бъдем по-добри в административното обслужване на клиентите. Ние се намираме в една спирала на ограничение от регулаторната рамка и дълговете от миналото, подчерта Александров. Той припомни, че за дълговете от миналото в размер на 500 млн.лв. "Топлофикация" е платила над 240 млн.лв. лихви.
Мая Манолова поиска оставки в КЕВР и енергетиката
Пет държави в ЕС искат разследване заради цените на газа в Европа
Обявиха допълнителна мярка заради високата цена на тока
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!