Ц ените на жилищните имоти в София са се повишили с 200 процента за последните 10 години. Ако през 2015 г. средната стойност за кв. м в столицата се равнява на 715 евро, то в началото на 2025 година тя вече надхвърля 2100 евро. Това показват данните от реално сключени сделки на компанията за недвижими имоти "Имотека", съобщиха от фирмата, която е от 10 години на пазара, съобщи pariteni.bg.
"10 години ръст - това е картината на ценовите нива на жилищата у нас. Покачването е устойчиво и постоянно, като единствено в годините около пандемията търпи известни колебания и виждаме временно плато. След 2020 година обаче ръстовете стават все по-категорични, а пазарът в София и останалите големи градове - все по-активен", коментира Явор Пейчев, изпълнителен директор на "Имотека".
"През последното десетилетие показателят "средна цена за квадратен метър" стана значително по-условен. Пазарната цена на имотите все повече се определя от далеч по-широк спектър от фактори-– качество на имота и сградата, локация, инфраструктура и транспорт, социална среда, зеленина, бъдещ потенциал за развитие на района, инвестиционен потенциал. Разликата между еднакво големи жилища в един квартал може да бъде десетки хиляди евро", казва Пейчев.
С около 120 на сто растат нивата във Варна от 2015 година насам, сочат данните на компанията. Ако през 2015 година квадратният метър в града се е продавал за под 700 евро, то днес нивата в морската столица надхвърлят 1500 евро.
В Пловдив нивата за 10 години бележат увеличение с около 150 на сто. Около 550 евро/кв. м е средната цена в града през 2015 година, докато 2025 г. стартира с цени на средна стойност от близо 1400 евро.
За 10 години активността на пазара расте с устойчиви темпове, но това е валидно предимно за големите градове, сочат данните на компанията. Ако броят сделки за цялата страна остава без драстични промени в рамките на периода, то покупко-продажбите в София нарастват със 100 процента от 2015 до 2025 година. Във Варна активността при реално сключените сделки се повишава с около 45-50 на сто, а в Пловдив - с около 15 на сто.
Покачва се и средната квадратура на закупените жилища. Чистата площ на продадените от компанията жилища през 2015 г. е 84 квадратни метра. През 2024 и началото на 2025 г. средната големина на апартаментите, които се реализират на пазара, нараства до 96 кв. м.
"Не само ковид пандемията мотивира хората да търсят повече простор в домовете си, но и естественият стремеж към подобряване на средата на живот, както и растящите финансови възможности на българите през годините", коментира Явор Пейчев и допълва: "През 2015 година средната работна заплата у нас е малко над 850 лева, докато в началото на 2025 година тя надхвърля 2400 лева. В София, където е концентриран основният обем сделки, доходите са значително по-високи".
По думите му достъпността на жилищата не се изменя съществено, ако се следи единствено съотношението между цена на квадратен метър и средна работна заплата. Това, което прави жилищата днес по-достъпни, е банковото кредитиране.