Б лизо 400 парламентаристи от 32-те държави членки на НАТО и от 25 страни партньори и парламентарни организации ще участват в пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО от 25 до 27 май 2024 г. в София. Домакин на форума е Народното събрание на Република България.

Участниците в пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО ще обсъдят ключови теми от дневния ред на евроатлантическата отбрана и сигурност с фокус върху подкрепата за Украйна и приоритетите на предстоящата през юли среща на върха на НАТО във Вашингтон. На 25 и 26 май 2024 г. парламентаристите ще участват в работата на петте комитета на Парламентарната асамблея, ще дискутират проектите на техните доклади и ще приемат ключови политически препоръки.

Предвижда се на откриването на пленарната сесия на 27 май 2024 г. участниците в пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО да бъдат приветствани от генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, председателя на Парламентарната асамблея на НАТО Михал Шчерба, заместник-председателя на Народното събрание Росица Кирова и служебния министър-председател Димитър Главчев.

В София Асамблеята трябва да приеме своите препоръки за срещата на върха на НАТО във Вашингтон, които председателят на Парламентарната асамблея на НАТО Михал Шчерба ще представи там пред държавните и правителствени ръководители.

В работата на пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО в София шведски парламентаристи ще участват за първи път след като страната стана пълноправен член на Алианса. Във форума е предвидено изказване да има и председателят на парламента на Швеция Андреас Норлен.

Очаква се по време на сесията Асамблеята да затвърди "решителната си позиция за неоправданата, непредизвикана и брутална война на Русия срещу Украйна", да обсъди предоставянето на незабавна и дългосрочна помощ за Украйна и да приеме декларация за подкрепа на Украйна до победа. При откриването на пленарната сесия се очаква чрез видеоконферентна връзка послание към парламентаристите да отправи министърът на отбраната на Украйна Рустем Умеров.

Дискусиите ще се съсредоточат върху превръщането на ангажимента на НАТО към основополагащите демократични ценности в действие чрез създаването на Център за демократична устойчивост в централата на НАТО. Асамблеята ще разгледа и практическото прилагане на новите отбранителни планове на НАТО, развиващата се позиция на НАТО за въздушна и противоракетна отбрана и изпълнението на задълженията на държавите-членки по отношение на разходите за отбрана и споделянето на тежестта.

На срещата си в София парламентаристите от държавите- ленки на НАТО ще обсъдят и приемат решения по молбите на Малта и Асамблеята на Косово да станат делегации на асоциирани членове. Сред темите на форума ще бъдат и предизвикателствата в страните от Западните Балкани, наред със стратегии за подкрепа на партньори в риск и засилване на ангажираността с Глобалния юг. Тези обсъждания ще подчертаят ангажимента на Асамблеята за стабилност в ключови региони от стратегически интерес, както и за насърчаване на по-широк диалог по глобалните предизвикателства.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Един мъж пита приятел: - Какви са ти отношенията с комшийката? Май сте доста гъсти? - Ааа, само на "здравей-здрасти". - И само това? -…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Зловещо писмо на оцелял от &bdquo;Титаник&ldquo; бе продадено на търг</p>

Зловещо писмо на оцелял от „Титаник“ струва близо 400 хил. долара на търг

Любопитно Преди 3 минути

Повече от сто години след трагичното потъване на „Титаник“ интересът на обществеността към историята му остава силен

<p>Тръмп vs Чарлз III: Кого предпочитат канадците</p>

Тръмп vs Чарлз III: Кого предпочитат канадците

Любопитно Преди 9 минути

Канадците биха предпочели да се върнат в Британската империя, отколкото да приемат многократното настояване на Тръмп да стане 51-вият щат на САЩ

<p>&quot;Троен ядрен възел&quot;: Тези държави са на ръба на война</p>

"Троен ядрен възел": Индия и Пакистан са на ръба на война

Свят Преди 15 минути

Армиите на двете държави са в повишена бойна готовност

Песков: Русия ще окаже военна помощ на КНДР при необходимост

Песков: Русия ще окаже военна помощ на КНДР при необходимост

Свят Преди 23 минути

Русия твърди, че операцията по освобождаване на Курска област е приключила на 26 април

Тръмп твърди, че е говорил със Си, но Китай отрича

Тръмп твърди, че е говорил със Си, но Китай отрича

Свят Преди 38 минути

Двете водещи икономически сили в света са в разгара на търговска война

<p>Драг кралица почина на 44 години&nbsp;</p>

Драг кралица от RuPaul's Drag Race почина на 44 години

Свят Преди 52 минути

Джигли Калиенте си е отишла „заобиколена от любящото си семейство и близки приятели“

Джийн Хекман и Бетси Аракава

Какво разкри финалната аутопсия на Джийн Хекман

Любопитно Преди 1 час

Сам, гладен и неосъзнаващ какво се случва - тъжният край на живота на една истинска холивудска легенда

<p>Бивш украински президент е осъден за склоняване към дезертьорство</p>

Бившият украински президент Виктор Янукович е осъден за склоняване към дезертьорство

Свят Преди 1 час

През юни 2022 г. Държавното бюро за разследване внесе в съда обвинителния акт срещу Янукович

<p>Писателка на бестселъри е убита в плаваща къща в Хамбург</p>

Немска писателка на бестселъри е убита в плаваща къща в Хамбург

Свят Преди 1 час

Полицията разследва убийството на германската авторка Александра Фрьолих

United Media и Нова Броудкастинг Груп пренасят конкурса за Международните награди Emmy® в България

United Media и Нова Броудкастинг Груп пренасят конкурса за Международните награди Emmy® в България

Любопитно Преди 1 час

Журирането за полуфинален кръг на престижните отличия ще се проведе за първи път в София

Доналд Тръмп

CNN: След 100 дни управление: Тръмп удари рейтингово дъно

Свят Преди 1 час

Нивата му на одобрение са най-ниските за американски държавен глава в последните 70 години

<p>Баща и двете му дъщери загинаха при свлачище</p>

Трагедия в Турция: Баща и двете му дъщери загинаха при свлачище

Свят Преди 1 час

Семейството е било затрупано в автомобила си

Илиян Любомиров: Как и кога осъзнах, че съм баща ли?

Илиян Любомиров: Как и кога осъзнах, че съм баща ли?

Любопитно Преди 1 час

"В момента основният ми фокус, това е семейството ми“

Как Кашмир се оказа „ябълката на раздора“ между Индия и Пакистан

Как Кашмир се оказа „ябълката на раздора“ между Индия и Пакистан

Свят Преди 1 час

Дали растящото напрежение между Индия и Пакистан ще превърне Кашмир в арена на сблъсък между двете ядрени сили

Откриха тяло на жена от Пловдив на плажа в Бургас

Откриха тяло на жена от Пловдив на плажа в Бургас

България Преди 2 часа

Тялото й е откарано за аутопсия в отделение „Съдебна медицина“ към УМБАЛ – Бургас

Еманюел и Бриджит Макрон на погребението на папа Франциск

Г-жа Макрон със сериозна грешка във Ватикана

Любопитно Преди 2 часа

Според дрескода за папско погребение, жените трябва да носят и черна забрадка, покривало за глава или воал