В София тази сутрин бе открита 61-вата сесия на Междуправителствената експертна група по климатичните промени (IPCC) към Организацията на обединените нации (ООН). Форумът ще продължи до 2 август, като освен специализираните дискусии на делегатите, ще има и съпътстващи събития в столицата и в други градове на страната.
(Видеото по-горе: Зачестяването на горещите вълни е признак на климатичните промени, смята експерт)
Сесията започна с приветствие от служебния министър на околната среда и водите Петър Димитров. Той увери, че ресорното министерство полага усилия за адаптация към климатичните промени и изказа задоволство от провеждането на такъв важен форум в София.
Председателят на IPCC Джим Скиа поздрави за организацията на домакинството министър Димитров и кмета на София Васил Терзиев. Преди началото на сесията министърът и председателят на IPCC дадоха кратък брифинг пред медиите. Изказване направи и служебният заместник-министър на външните работи Невяна Митева, която заяви, че напредъкът в действията срещу климатичните промени е една от най-неотложните задачи на времето.
Обръщение към делегатите на форума отправи и д-р Абдула Ахмед Ал Мандус, президент на Световните метеорологични организации (СМО), който коментира, че светът е изправен пред съвместно пътуване към по-устойчиво бъдеще.
Той отбеляза важната роля и усилията на IPCC по отношение на глобалните климатични промени и насоките за справяне с последиците. Във видеобръщение Елизабет Мрема, заместник изпълнителен директор на Програмата на ООН, каза, че Седмият доклад за оценка е критичен и очертава глобалните действия с данни и анализи. Тя заяви, че IPCC е призван да предоставя точна и навременна информация за справяне с екстремни последствия от климатичните промени.
Мрема каза, че е важен докладът за градовете и климатичните промени в тях, като подчерта, че градовете произвеждат над 70% от парниковите емисии. Във видеообръщение Юсеф Насеф, директор на отдела за адаптация към ООН, също отбеляза значението на доклада за градовете. По думите му документът ще има съществен принос за адаптацията на населените места. В своето изказване той посочи последствията от урагана Берил като пример за това, че климатичните промени нанасят хаос.
Според Насеф цената от бездействието по отношение на климатичните промени става все по-голяма. Успехът може да се постигне с нужните политики, изтъкна той. Светът има нужда от засилване на действията и информацията, смята експертът. Силата е в знанието, защото то може да ни предостави решения.
След официалните приветствия делегатите започнаха същинската работа. Това е втората пленарна среща от настоящия цикъл. Панелът ще разгледа графика за стратегическо планиране, който ще определи подробна временна линия за изготвяне на всички доклади, планирани за седмия цикъл, както и проектите на структура за Специалния доклад за изменението на климата и градовете и за Методологичния доклад за краткотрайните причинители на изменението на климата, обявиха по-рано от Министерството на околната среда и водите. Планирано е двата доклада да бъдат публикувани през 2027 година.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!