А ко се чудите защо в последния един месец се чувствате тревожни, изнервени или сменяте настроенията си в рамките на часове, отговорът вероятно е пред очите ви. Социалната изолация не е присъща на никого – дори и най-интровертният и затворен човек има нужда да общува с някого от време на време, а за останалите типове характери този принудителен период на затваряне вкъщи е истинско изпитание!
Хората сме социални същества и това отдавна е доказано от психолозите. Всеки един от нас има потребност да сподели чувства и емоции с някой близък или с по-широк кръг от хора, има нужда да излиза, да се разхожда и да разсейва тревожността или потиснатото настроение с емоции, породени от влиянието на природата например.
Потребността у всеки е различна, разбира се, и е обусловена от типа личност, която представляваме. Най-общо казано, хората се делят на екстроверти и интроверти – теория, лансирана от създателя на аналитичната психология Карл Густав Юнг, а след това доразвита от американската психоложка Изабела Бригс Майерс и нейната майка Катарина Кук Бригс, които са създатели на „Типологията на Майерс-Бригс“. Това е психометричен въпросник, създаден за измерване на психологическите предпочитания в това как хората възприемат света и взимат решения. Според него хората се делят на четири типа темперамент - сангвиник, холерик, флегматик и меланхолик.
Най-общо казано, сангвиниците са жизнените и оптимистично настроени хора сред нас. Веселяци, които рядко се натъжават и обичат да експериментират с непознатото. Обичайно са свързани по някакъв начин с творчеството. На тях изолацията най-вероятно им се отразява най-тежко. Като хора на компаниите и общуването, принудителното затваряне вкъщи и постоянните забрани за общуване с по-големи групи от хора вероятно им се отразява негативно и депресиращо.
Холериците пък са хора на целите – както в поставянето им, така и в постигането им. Те са интелигентните и логично разсъждаващи представители на обществото, рядко се унасят в мечти и по-скоро предпочитат усамотението или общуването в тесен кръг от хора. Често такива хора има в сферата на технологиите, бизнеса и мениджмънта, инженерството. Социалната изолация вероятно им се отразява малко по-добре, отколкото на сангвиниците. Все пак, те са свикнали да стоят в собствената си компания или максимум на още 2-3 души. И все пак, и за тях има предизвикателства – затварянето вкъщи, където атмосферата, особено ако има и деца, не е най-удачната за усамотение, и това е възможно да повиши нивата им на тревога.
Флегматиците са третият тип темперамент, който, подобно на сангвиниците, също обичат да общуват и да са в големи компании. Завързват лесно приятелства, но за разлика от първия тип, са верни на семейството и партньорите си. Избягват да влизат в спорове, бягат от конфликти и винаги се опитват да посредничат на хора, които се карат. Психологията и социалните дейности обичайно са пълни с хора от този типаж. Социалната изолация се предполага, че им се отразява негативно именно заради невъзможността да се виждат с приятелите си и да общуват по интересни теми на живо.
Четвъртият тип, меланхолиците, са хората, които се уповават на традициите. Почитатели на старите обичаи и нрави, те са ядрото на семейството. Не са авантюристи, точно обратното – обикновено са консервативни. Търсят компанията на любим човек и са най-щастливи, когато могат да се усамотят с него някъде – това им дава огромно усещане за сигурност. Често меланхолици има в счетоводството и администрацията. Ако има хора, за които социалната изолация е поне малко приятна, то това вероятно са именно меланхолиците.
Проблемът обаче е, че често се събираме с противоположен типаж човек, а когато към това добавим и деца, или други членове на семейството, с които живеем, едно по-дългосрочно затваряне вкъщи може да доведе до много проблеми. Конфликтите вкъщи, чувството, че някой ни пренебрегва, не ни изслушва, афектирането и депресиращото усещане, че никой не ни разбира, са обичайно следствие от тази принудителна изолация. Към това добавяме и валидните за всички хора страхове – от кризата, от перспективите за работа, образование и пътуване, от провалените планове... Да не говорим за начина на говорене от страна на властите, натрупването на страх от неизвестното и непрекъснатото натякване, че лошите новини предстоят - и ето ви едни тревожни и обострени хора, които не знаят как да се справят с този букет от емоции.
Какво можем да направите, за да се почувствате по-добре?
Като начало, повтаряйте си, че чувствата ни НЕ са факти. Това, че се усещаме тревожни, наранени или пренебрегнати, не означава, че някой действително ни причинява зло. Това е просто нашата реакция към чуждата такава!
Дайте си време за осмисляне (известно в народното творчество като „три пъти мери, един път режи“). Не осъждайте другите, не правете обобщения, които не почиват на никакви факти и доказателства освен наранени чувства и его. Приемете, че извънредното положение е наречено така именно защото нищо не тече по обичайния начин. То все някога ще свърши и нещата ще тръгнат постарому (или поне донякъде). Опитайте да отклоните вниманието си от дневния ред – вместо да следите всички новинарски емисии, пуснете си музика! Отворете прозорците, излезте навън на слънце и въздух (това не е забранено!) Прочетете книга, пуснете си сериал или пробвайте някое отдавна забравено хоби, звъннете на приятел. Посмейте се!
Ако това все пак не помогне, потърсете подкрепа от някой природен продукт за намаляване на нивата на стрес и паника. RESCUE® (в превод „спасение“) са ветерани в операцията по връщане на настроението у хора, които се чувстват тревожни, паникьосани и нервни във всекидневието си.
RESCUE® e универсална комбинация от цветни есенции - безвреден и бърз начин за справяне с емоционалния дисбаланс, причинен от различни проблемни или стресови житейски ситуации. За максимум 15 минути след прием те активират механизмите за самолечение на тялото, което води до емоционално стабилизиране и психо-физическо отпускане. Капките RESCUE® са напълно безвредни и могат да се приемат както от деца, така и от възрастни. Гамата от продукти включва още спрей или пастили (за състояния, свързани със свръхнапрежение, предизвикващо панически реакции, импулсивност, страх от загуба на самоконтрол, отричане на реалността и рефлекс вцепеняване), както и крем, който ще помогне при разнообразни кожни проблеми и състояния. Rescue Night пък са капки срещу тревожност и безсъние, причинени от стрес, емоционална превъзбуда и натрапчиви мисли.
И най-хубавото – какъвто и тип личност да представлявате, RESCUE® ще ви помогне да преодолеете признаците на тревожност, породени от принудителната социална изолация. А след това ще бъдете отново онзи весел сангвиник или умислен холерик, който всички ваши близки познават!