„С придобиването на ОББ ставаме третата по големина банкова група в България”. Това заяви днес Люк Хисенс, главен изпълнителен директор за международните пазари на KBC и председател на надзорните съвети на „Сибанк” и „ДЗИ Застраховане”.
Белгийската банкова група KBC обяви, че купува ОББ и „Интерлийз” за общо 610 млн. евро.
КЗК разреши сливането на ОББ и "Пощенска банка"
ОББ, която досега бе собственост на „Националната банка на Гърция” (NBG) има над 190 банкови клона в България и над 600 банкомата, с 9% дял при кредитите и 8% дял при депозитите и близо 900 хил. клиенти. Активите на ОББ - четвъртата по големина банка в страната след „УниКредит Булбанк”, „Банка ДСК” и ПИБ - се оценяват на 3,7 млрд. евро. Тя има най-високия дял на капиталови резерви сред големите банки в България – 27,8%, към края на третото тримесечие на 2016 г.
„Интерлийз” е третата по големина лизингова компания в страната с общ пазарен дял от 13%, като държи 13,4% от пазара при автомобилите и 8,9% при недвижимите имоти.
Люк Хисенс посочи, че с тази сделка групата вече ще има 3 силни български търговски марки и тепърва ще се решава коя от тях да бъде използвана като основна в бъдеще.
„Ние сме солидна международна финансова група с ясна стратегия и амбиции”, подчерта от своя страна Йохан Тейс, главен изпълнителен директор на KBC.
Според него при сделката за ОББ акцентът се поставя върху дългосрочните стратегически инвестиции.
Тейс отчита, че KBC е научила уроците от финансовата криза от 2008 – 2009 г., когато получи държавна помощ от 7 млрд. евро.
Белгийската банкова група присъства в България от 2007 г., когато придоби „Сибанк” и „ДЗИ Застраховане”.
От KBC определят страната ни като един от своите основни пазари с висок потенциал за растеж, наред с Белгия, Чехия, Словакия и Унгария.
Петър Андронов, който е главен изпълнителен директор на „Сибанк”, ще продължи да управлява дружествата на KBC в България и след придобиването на „ОББ” и на „ДЗИ Застраховане”.
Сделката трябва да бъде одобрена от Комисията за финансов надзор в България, Българска народна банка, Националната банка на Белгия и Европейската централна банка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!