О бстановката в страната постепенно се нормализира след интензивните снеговалежи, предадоха кореспондентите на БГНЕС. Остава по-тежко положението в Североизточна България, където все още има затворени пътища за почистване, снегът затруднява придвижването.
Поетапно се отменя бедственото положение в редица общини
след като преди три дни заваля първо дъжд в Южна България, а след това и сняг. Обявен беше и червен код в 3 области на Южна България заради обилни валежи и опасност от наводнения.
Отменено беше бедственото положение в Смолянско, където и първо беше обявено. Там реките Черна и Бяла преляха, като наводниха улиците в града. Смолян още се съвзема от бедствието.
В Тополовградско, Рудозем, част от Хасковско, част от Русенско, Свищов също бе обявено бедствено положение, постепенно зимната обстановка вече се нормализира и в тези райони. Все още има села без ток в страната. Обявени са неучебни дни за редица училища в страната, където снеговалежът създаде доста проблеми с пътната инфраструктура.
Обстановката в област Разград се нормализира и се очаква днес да бъде отменено бедственото положение на територията на община Самуил,
съобщи Нурие Црънгалова, заместник-областен управител на Разград. По думите ѝ, няма бедстващи хора и затворени пътища в областта. „Няма затворени пътища, няма и откъснати населени места. Късно снощи бе осигурен достъп и до последното населено място. Това е село Косанденец.
Очаква се днес бедственото положение в Община Самуил да бъде отменено към 10 часа, тъй като обстановката се нормализира, има достъп до всички населени места в Самуил. Бяха почистени отсечките между Самуил, Хърсово и Голям извор, така че пътищата са отворени“, допълни зам.областният управител на Разград.
Нурие Црънгалова допълни, че е осигурен достъп до последното населено място и няма проблем с обществения транспорт. Тя увери, че няма населени места, които да са без ток и без вода. Според Црънгалова снегопочистващата техника е била достатъчна и действията между институциите за справяне със ситуацията са били координирани помежду им.
Около 9.00 ч. тази сутрин е отменено въведеното вчера бедствено положение в Дуловската община на Силистренска област,
съобщиха от общината. Възобновено е движението по републиканската мрежа в Силистренска област за връзка със съседните области. Отменена е забраната за движение на товарни автомобили над 12.5 тона за Силистра - Русе и Силистра - Шумен. За Добрич тежкотоварните автомобили трябва да минават през село Алеково.
Пътуващите леки автомобили за Добрич трябва да минат по обходен маршрут, който ще се използва вероятно до обед - Войново, "Кариерите", разклон на с. Кайнарджа и от там да продължат за село Средище. Единственият затворен участък от републиканската пътна мрежа е третокласният път между селата Межден и Честименско за връзка с Добрич, показва справка от Областното пътно управление в Силистра.
Пътищата се опесъчават и "оширяват" от снежни натрупвания. В отделни община, като Алфатарската, все още не са проходими четвъртокласните пътища. Възобновено е движението на автобуси от автогарата в Силистра. Очаква се да бъде възстановено движението на влаковете от Силистра за гара Самуил, но тази вечер влак за София няма да пътува. Засега електроснабдяване няма в отделни селища на Дуловската, Алфатарската и Силистренската община, съобщиха от Областната администрация.
Ситуацията с електрозахранването в Югоизточна България е нормална,
съобщиха от пресцентъра на EVN България. Екипите на дружеството са възстановили електрозахранването в засегнатите населени места в района.
Към 09.00 днес само отделни села или махали в труднодостъпни райони имат смущения в електрозахранването, като се работи и по тяхното окончателно възстановяване, уточняват от компанията. EVN България остава в готовност за реакция в случай на ново влошаване на метеорологичните условия.
По всички автомагистрали движението се осъществява без ограничения.
Затворени са проходите „Върбишки”, „Златишки”, „Твърдишки” и „Троянски”. През проходите „Рожен” и „Превала” товарните МПС трябва да се движат без ремаркета и полуремаркета.
На прохода „Петрохан” е забранено движението на МПС над 12 т; „Котленски” проход – забранено е движението на МПС над 10 т; Проходът „Вратник” – забранено е движението на МПС над 10 т; Проходът „Дюлински” – забранено е движението на МПС над 3.5 т; На „Пампорово” е забранено за движение на МПС над 3,5 т.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!