„Много ми е трудно в навечерието на Коледа да говоря за трагичния случай на смъртта на Александър, който целият български народ съпреживява. Аз не съм изненадана, но наистина е добре, че и предварителният, и окончателният доклад на Медицински одит, приключиха със заключението, надявам се хората ще разберат най-накрая, че ние медиците не сме всесилни. Става дума за едно изключително тежко протичащо, бързо развиващо се състояние, за което не може да се направи нищо”, коментира пред NOVA педиатърът доктор Елена Георгиева смъртта на тригодишния Александър, който почина на 15 ноември, след като е бил прегледан в две столични болници и накрая е прехвърлен в „Пирогов”.
От какво почина 3-годишното дете, обиколило 3 болници
Д-р Георгиева е един от лекарите, прегледали малко момче преди смъртта му, настъпила вследствие на остра вирусна пневмония.
„По данни на Световната здравна организация над 800 000 души в света умират от различни типове пневмонии. Белият дроб и надбъбреците са два различни органа, които са изключително важни за хомеостазата на организма. Когато в два различни органа едновременно се получат кръвоизливи, които блокират изцяло тяхната дейност, това състояние де факто е неспасяемо”, заяви пред „Здравей, България” председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров.
„Това състояние е известно като Синдром на Уотърхаус-Фредериксен. Преди години се смяташпе, че се причинява само от бактерии, но в момента явно става въпрос, че и вирусите го причиняват. Нарушава се пропускливостта на микрокръвоносните съдове и те изкървяват масивно в тези изключително важни органи. Дори детето да е на легло в реанимация, реанимационните мероприятия не водят до нищо”.
В сряда съсловната организация застана зад лекарите, прегледали и лекували тригодишното дете.
Без прием на спешни случаи в педиатрията, какво следва
Проверката на агенция „Медицински надзор” установи, че в случая няма лекарска грешка. Д-р Елена Георгиева, която е прегледала малкия Алекс в столичната педиатрия, в четвъртък се връща на работа.
„Взаимоотношенията между организма на човек и вируса са различни при всеки човек. Понякога самата имунна система реагира бурно към външния причинител. Когато става въпрос за вирус, ние можем само да подпомагаме борбата на организма, без да имаме възможността да влияем както при бактериите с антибиотици”, подчерта д-р Маджаров. „В случаи, като този на Алекс, става въпрос за една бурна реакция на взаимодействие между външния причинител - вируса и организма на детето”.
„Изключително важно е да се знае, че когато постъпим в болница, където има спешен кабинет и навън има други чакащи пациенти, ние трябва да изчакаме реда си, защото губим време, ако търсим друг лекар. Нямат право да ви връщат от болница, която има разрешително за дейност и разполага с профила, за който търсите помощ”, заяви д-р Маджаров.
Относно това, дали е проучена информацията, спомената от премиера Бойко Борисов, че е видял запис, при среща с родителите на починалото дете, на който има проява на лошо отношение от администрацията на болницата към семейството, Маджаров отговори:
„Нямам информация за какъв запис става въпрос и кои са тези секретарки”.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!