Т ази нощ за пореден път преместихме стрелките с час напред.
И така губим час от съня си. Времето най-вероятно ще спрем да сменяме през 2021 година. Така реши през изминалата седмица Европейския парламент. Страните, които изберат зимното часово време, ще местят стрелките през октомври, а тези, които изберат лятното - през март.
Идеята за местенето на стрелките тръгва от една шега. През 1784 г. известният със спестовността си американски политик Бенджамин Франклин пише есе за това колко много свещи и пари могат да се икономисат, ако се въведе смяна на времето. Той предлага да се въведе данък върху щорите, да се намали производството на свещи, а сутрин населението да се буди с топовни гърмежи. В Париж например посрещат с присмех съветите му и предложенията потъват в забрава.
Значително по-късно, през 1915 г., в разгара на Първата световна война, германците правят промяната. Мотивът - да пестят от въглища. Великобритания и САЩ ги последват година по-късно. България въвежда лятното часово време на 1 април 1979-а.
И досега практиката не е еднозначно приета. Според противниците местенето на стрелките влияе негативно на здравето, като разстройва биологичния часовник. Подръжниците смятат, че така се пести енергия, осигурява се повече светлина и се повишава активността.
„Нещата, които са вън от нас, не са основното нещо, което определя как реагираме на света. По-скоро отношение има до колко вътрешният ни свят е в баланс” каза д-р Велислава Донкина, клиничен психолог във ВМА пред „Събуди се” по NOVA.
Тя коментира дали преместването на часовниците с един час напред се отразява на психиката ни.
„Не мисля, че изпадаме в криза от смяната на стрелките”, смята психологът. Според нея това най-много зависило от психичното ни състояние към момента. Уязвими били хората с психични проблеми - там всяка промяна имала влияние.
„Мисля, че всеки един от нас може да си спомни момент, в който е било мрачно и той е отивал на любовна среща. Външните условия не са имали никакво значение”, добави Донкина.
„Статистиката е факт, но мисля, че колкото и други неща да изследваме в живота, ще открием подобни тенденции. Човешката психика има възможност да се сугестира сама себе си. Когато нещо се експонира като проблем, всички започваме да се вайкаме”, така коментира тя статистическите данни относно негативното влияние на смяната на часовото време върху функционирането на обществото.
Психологът смята, че единствената рецепта за по-добро психично здраве е да се опитваме да слушаме себе си - какво би ни помогнало да се чувстваме по-добре.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!