С кандалният случай с костинбродските бюлетини е дело на "немарлив чиновник, който не си е свършил работата". Това обобщение направи пред Би Ти Ви зам.-главният прокурор Борислав Сарафов, визирайки бившия главен секретар на МС Росен Желязков.
В понеделник прокуратурата повдигна на Желязков обвинение за престъпление по служба по случая "Костинброд". Според държавното обвинение главният секретар на МС при управлението на Бойко Борисов, а по-късно и на служебния кабинет, не е упражнил контрол върху печатницата "Мултипринт" - с цел да набави облага за собствениците й.
Според Сарафов това е единственото престъпление на чиновника, на базата на което може да му бъде търсена отговорност в съда.
В работата му обаче имало редица други пропуски, които щели да бъдат включени в доклад на наблюдаващия прокурор. В тази връзка заместникът на Сотир Цацаров уточни, че не се предвижда разширяване на кръга обвиняеми лица, така че делото ще върви към приключване.
Сарафов бе лаконичен в коментара си на друга водеща тема от първия ден на новата седмица - присъдата срещу България да плати 40 000 обезщетение на социалиста Борислав Гуцанов заради ареста му в рамките на операция "Медузите", под ръководството на Цветанов. "Ако внимателно се прочете обвинението, ще се види, че там се посочва унижение при задържането - прокуратурата не задържа, задържа МВР", каза Сарафов.
Той коментира накратко и развитието по други скандални дела, по които работи прокуратурата. Сред тях са двете срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, подновеният случай "Чакъра", както и този за тефтера на Филип Златанов.
Във връзка с делото за смъртта на Чакъра, Сарафов припомни, че се провежда ново разследване след решението на Европейския съд по правата на човека. Назначена е комплексна пожаро-техническа експертиза, защото къщата, в която е бил Чакъра е изгоряла, назначена е и съдебно-медицинска експертиза, разпитват се свидетели и вероятно ще бъде разпитан и бившият премиер Бойко Борисов. Провеждат се следствените действия, препоръчани от Европейския съд.
Зам.-главният прокурор коментира защо се стигна до отвод на съдията по единственото дело срещу бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, което стигна до съда:
"Прокуратурата поиска отвод, защото когато е налице каквато и да е предпоставка за предубеденост на съдията, каквито са няколкото публикации в пресата, това би могло да предизвика съмнения в обективността на съдията и неговото решение, независимо какво е то. Не може да не се съобразяваме с изложеното в медийните публикации, заяви той. Това дело се доказва не само със свидетелските показания, но и с документите в делото, един от тях доказва, че бившият вътрешен министър не е извършил задълженията си по служба, предписани от закона. Воденото разследване, което може би е осуетено е водено за изнудване, отвличане, за далеч по-сериозни престъпления. Разследването срещу Орлин Тодоров е водено за отвличане и изнудване", подчерта Сарафов.
Във връзка с другото разследване на прокуратурата срещу Цветан Цветанов, заместник-главният прокурор заяви, че това дело може да влезе в съда едва, когато дойде отговор на изпратената от нас съдебна поръчка от Великобритания.
"Моето лично мнение като гражданин е, че колкото повече информация се предостави във връзка с това дело, толкова по-добре", каза Сарафов - запитан дали трябва да се публикуват онези над 875 телефона, които са подслушвани без разрешение, докато Цветанов беше вътрешен министър.
Сарафов все пак уточни, че единствено и само наблюдаващият прокурор по делото може да прецени дали тези телефони може да станат публично известни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!