З амърсяването на Черно море след взривявано на язовир "Нова Каховка" се намира все още в района на Одеса. Това каза пред радио "Фокус" бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов за опасността за българското Черноморие.
Припомняме, че пробиването на язовира вече е достигнало Черно море, като 62% от обема на язовир "Каховка" са изтекли надолу по река Днепър. Наводненията, предизвикани от разрушаването на язовира в Нова Каховка, са превърнали брега на Черно море в района на Одеса в "сметище и гробище на животни".
"Това се дължи на ветровете, които са в последните дни традиционно в Черно море, но традиционно от залива на Одеса има морски течения, които ако попаднат в основните морски течения, ще продължат в южна и югозападна посока, към бреговете на Румъния и впоследствие България. Важно е кога ще стане това, защото част от тях могат да бъдат утаени в Одеския залив, друга част бяха утаени в долното течение на река Днепър. Така че със сигурност ще имаме някакви замърсявания да достигнат и до нашите брегове.", допълни той.
Междувременно от МОСВ излязоха с официална информация:
Няма данни за замърсяване в българската акватория на Черно море след разрушаването на язовирната стена на "Нова Каховка“ в Украйна. Министерството на околната среда и водите (МОСВ) съвместно с украинските, молдовските и румънските власти всекидневно обменя информация за потенциално замърсяване на водите в Черно море. Басейнова дирекция "Черноморски район" (БДЧР) и Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) следят и допълнителни показатели за потенциалното въздействие след инцидента.
Сателитните наблюдения и математическото моделиране на водните течения в Черно море към момента не дават повод за притеснение, като при установен потенциален риск ще бъдат предприети превантивни действия и населението ще бъде информирано, съобщават на своята интернет страница от МОСВ.
След взрива на яз. "Каховка": Има ли замърсяване на българското Черноморие
Според Сандов най-голям риск за района остава запорожката АЕЦ и там трябва да бъдат съсредоточени усилията, като допълни, че "неслучайно Международната агенция за атомна енергия настоява да изпрати свои експерти в района, настоява за демилитаризация на района, за да могат да бъдат предприети нужните мерки и да се гарантира, че няма да се стигне до някакъв тревожен инцидент в района на запорожката АЕЦ, защото е необходимо охлаждането на реакторите, за което е важно да бъдат инсталирани различни съоръжения, които да вкарват студена вода в района на резервоарите."
Мониторингът на замърсяването е изключително важен, смята още Борислав Сандов, като според него той трябва да бъде засилен и да има добра синхронизация между различните институции.
ООН предупреди за „Каховка“: Само началото на последиците
"Мониторинг се прави, но трябва да бъде зачестен когато има такова събитие – да се взимат по-често проби и по-навътре в морето, и да се гарантира, че резултатите от тях показват стойности на компонентите, които не застрашават по никакъв начин здравето на хората."
Според него със сигурност ще има негативни ефекти върху Черно море, които ще се изразяват "най-малко върху това, че ще има щети за морските обитатели от промяната на солеността на водата, от навлизането на определен тип замърсители. На този етап мониторингът на показва влошаване на показателите."
"За да бъдат спокойни гражданите, институциите трябва да си вършат работата и да популяризират това чрез своевременна информация за пробите, които се вземат," заключи бившият министър на околната среда и водите Борислав Сандов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!