С лед като ВСС реши да предложи предсрочно освобождаване на главния прокурор Иван Гешев - на ход е президентът. Няма срок, в който държавният глава трябва да издаде указ за освобождаване на обвинител номер едно.
Президентът има право и на едно вето, като след това ВСС трябва да обсъди отново предложението и то пак да бъде гласувано, предаде БНТ.
Президентът Румен Радев не е нужно да чака решението на Конституционния съд по питанията на Иван Гешев, за да издаде указа за освобождаването му. Това коментираха специалистът по конституционно право доц. Наталия Киселова и адвокат Ина Лулчева.
Според правосъдния министър Атанас Славов, който е и специалист по конституционно право, процедурата предполага издаването на указа да стане в кратко време, а заведеното дело от Гешев в Конституционния съд за това дали Висшия съдебен съвет с изтекъл срок може да освобождава главния прокурор, не би трябвало да забави решението на президента. За освобождаването на главния прокурор гласуваха 16 членове на съвета, 4-ма бяха против.
Доц. Наталия Киселова изтъкна, че едно такова решение на КС може да се проточи и две години. Според нея, обаче, трябва да се дадат няколко дни на президента, за да се запознае с решението на ВСС за освобождаването на Гешев.
"Не бива да даваме часове на президента да се запознае с предложението на ВСС. Нека все пак да има няколко дни. След като Гешев заяви няколко пъти, че има да разкрие важни неща, да му дадем възможност в рамките на днешния и утрешния ден в Страсбург. Защото Конституцията не е предвидила срок и в този смисъл няколко дни са най-малкото, което може да дадем като възможност. Конституционният съд дори не е насрочил заседание, на което исканията на Гешев да бъдат допуснати. В този смисъл, след допускането ще има поне месец за становища и правни мнения, което значи да се обвърже с бъдещ процес, който може да продължи и две години. Хубаво би било Народното събрание да се мобилизира и да избере състав на ВСС, и на Инспектората, както и двама конституционни съдии, защото това също е причината за забавянето в Конституционния съд", посочи тя.
Адв. Ина Лулчева подчерта, че Конституционния съд вече има решение по аналогично питане, касаещо Инспектората към ВСС.
"Както аз, така и много колеги очакват президента сега да постъпи по същия начин - да не чака решението на Конституционния съд, а да подпише указа. Питането, отправено от главния прокурор за ВСС, е с предрешено решение, тъй като преди няколко месеца има решение по аналогичен въпрос. Имам основателно очакване съгласно предходното решение, че няма пречка този ВСС да освободи главния прокурор. Решението на ВСС не се обжалва. Евентуално указът може да се атакува", каза тя.
Според Ина Лулчева освобождаването на Гешев е напълно правилно, въпреки че остава основателно съмнението защо точно сега се случва това.
"Иван Гешев беше освободен по законовия ред с впечатляващо мнозинство и получи пълната възможност да изложи тезите си и да се яви със защитник. Безспорно е, че имаше много повече предходни основания за свалянето му. Имаше много основания той да не бъде избран въобще - беше избран въпреки категоричните становища на всички общности без прокуратурата, въпреки мнението на НПО, въпреки липсата на морални, професионални качества и липсата на административен опит", смята Лулчева.
Иван Гешев не присъства на освобождаването си, тъй като замина за Страсбург. Там той ще говори по време на извънредно заседание на Мониторинговата група за демокрация, върховенство на закона и основни права към LIBE на ЕП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!