В ицепремиерът Гроздан Караджов е депозирал оставката си в Министерския съвет още вчера. Това съобщи самият той по време на брифинг.
Караджов отговори на Петков: Всичко това са жалки лъжи
"Това, което беше представено вчера като основен проблем, че съм поискал допълнителни 3,9 милиарда от бюджета на МРРБ, е лъжа. Аз никога не съм искал тези пари. Това е едно фалшиво оправдание в паниката, че изпускат управлението", каза вицепремиерът и министър на регионалното развитие Гроздан Караджов, който е от квотата на "Има такъв народ".
Вчера лидерът на партия "Има такъв народ" Слави Трифонов обяви, че изтегля министрите си и слага край на коалицията. На заседанието на правителството министрите от квотата на партията напуснаха Министерския съвет, докато кабинетът обсъждаше актуализацията на бюджета.
"Има такъв народ" ще подкрепи бюджета в социалната част, каза още Караджов.
"Алармирам, че се отваря системен риск за бюджета и за републиканската пътна мрежа, защото аз трябва да избирам една от няколко неща – да откажем финансиране на общините, да не направим необходимите възлагания, защото 660 млн. вече са изхрачени, т.е. ние трябва да не ремонтираме тези пътища, които се обещали на хората, а това ще създаде риск", обясни той.
"В паниката, че изпускат управлението, както стана при избора на гуверньор на БНБ, започнаха по същия начин както да говорят за крадливите фирми, милиарди, за неща, които нямат нищо общо нито с казуса за вчерашното ми напускане от заседанието на МС, нито отговарят на фактите", подчерта още Караджов.
Той обясни, че в сряда следобед е излязъл от Министерския съвет с таблица, от която се вижда, че са се натрупали, благодарение на решението на НС, допълнителни средства като дефицит, което отваряло допълнителна дупка в бюджета.
"Условие за даване на допълнителни средства не е давано от никого", категоричен е Караджов.
"Това, за което информирах колегите за сериозна дупка в бюджета в размер на 3,9 милиарда лева. Тя се получава от няколко източника. Първият е решението на НС, по които по точка 1 и 2 от това решение, се прехвърлят да се ползват от нашия бюджет 1,2 милиарда за стари плащания. И второ - в точка 4, още 1,2 милиарда, които също са за стари и недовършени работи. Като и двете точки засягат договори, за които бюджета на МРРБ е натоварен допълнително извън планираното през декември", допълни Караджов.
"Ако отворите стенограмите на Народното събрание, включително няколко срещи в коалиционен формат, ще видите, че е поет ангажимент, че тези средства ще бъдат добавени при актуализацията на бюджета. В противен случай ще се получи системна дупка, заплашваща финансовата стабилност на страната ни", посочи той.
"Вторият източник на такъв дефицит, т.е. дотук 2,4 млрд., е незалагането на средства за АМ "Хемус" и скоростния Видин-Ботевград. Нито една стотинка не беше оставена там, с уговорката по време на бюджетната процедура да бъдат добавени. Министърът на финансите каза, че там няма да се слагат средства, защото когато се разплете казуса с "ин хаус" договорите, тогава ще имаме финансиране. Работата спря, за съжаление по тези магистралите. Там са половин милиард по "ин хаус" и още половин милиард, които са по ЗОП процедури.
Вицепремиерът показа и документ, в който е описан целия натрупан дефицит.
"За съжаление този дефицит се е натрупал с решения на НС. И затова, че първоначално не е предвидена сума за магистралите", допълни Караджов.
"Отделно обещахме половин милиард на общините за да си изградят ВиК системи, проекти и общински пътища, които са в ужасно състояние. Ето това са всичките 3,9 милиарда. Но те никога не са искани, само са представени пред работната група".
"Мнението ми беше, че можем да забавим плащанията, но дали ще се справим и дали няма да се състои един системен риск", посочи Караджов.
Министърът представи и стенограма от заседанието на Министерския съвет, което се проведе в сряда.
"В бюджета на МРРБ има обещани неща от финансовия министър Асен Василев за над 3 млрд. лева, но те не са влезли в бюджета. Никъде не е казано, че това е условие за приемането му", подчерта Караджов.
Вчера премиерът Кирил Петков съобщи пред медиите, че на заседанието на правителството, на което е обсъждана актуализацията на бюджета, министърът на регионалното развитие Гроздан Караджов, който е от квотата на "Има такъв народ", е поискал безпрецедентно увеличение на бюджета на неговото ведомство с 3,6 млрд. лв.
"В тази актуализация той поиска допълнително 3,6 млрд. лв. да бъдат платени на същите тези фирми, които последните няколко години бяха разследвани от министър Бойко Рашков за злоупотреби.
"Когато ние казахме, че тази актуализация е за увеличение на пенсиите, да помогнем на работещите семейства и да намалим цените на бензина и дизела, както и да премахнем ДДС на хляба, получихме обратен отговор, че те няма да се съгласят", допълни вчера Кирил Петков.
А за депозираната оставка на вицепремиера и министър на регионалното развитие Гроздан Караджов потвърди по-рано и министърът на икономиката и растежа Даниел Лорер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!