П реди седмица разследване на NOVA показа как, шефовете на столичната Окръжна болница – „Света Анна”, в тандем с една странна консултантска фирма, източиха 250 000 лева  чрез фиктивен европроект. Европроект за обучение по английски език на 500 души от персонала, в това число и санитарки на по седемдесет години.

Разследването разкри, че това обучение е извършено само по  документи. Служителите, в това число санитарките, са принуждавани да се подпишат под документи, че девет месеца са ходили на курс, без дори да знаят, че такъв се е провел. Принуждавани от човек от администрацията, изпратен от шефовете на болницата.

Болница в София усвоила четвърт милион - ето как

Минути след излъчване на разследването миналата неделя, последва

светкавична реакция

от същият този човек – директорът Славчо Близнаков. Но не към екипа на телевизията, а към доктор Саша Николова, която подаде сигнала и застана с лицето си и разказа за злоупотребата.

На следващия ден директорът Близнаков излезе в отпуск. А днес разследващият екип показа още интересни факти, свързани с дейността му като директор. С малко предистория. Преди години Близнаков е назначен за директор на болницата в Хасково. Като такъв той сключва един доста странен договор с една старозагорска фирма, а именно болничното пране да се пере в пералня в Стара Загора.

И така години наред, тонове болнично пране пътува между Хасково и Стара Загора. Когато преди пет години приятелят му Петър Москов става министър на здравеопазването, от болницата в Хасково, Близнаков е назначен за директор на столичната Окръжна болница, където пък сега Москов му е заместник. И изведнъж

прането на Окръжна болница започва да пътува от София до Стара Загора и обратно. Общо 500 километра.

Всеки ден, десетки тонове пране пътува, защото директорът Близнаков е сключил договор със същата старозагорска пералня. След обществена поръчка, разбира се, в която наред с поставените доста особени изисквания, тя печели с цена една стотинка на килограм. Оферта по-ниска с една стотинка от останалите кандидати.

И така прането на столичната Окръжна болница всекидневно пътува 500 километра между София и Стара Загора. Покрай този случай с изненада разбрахме, че тази съмнителна практика не се прилага само тук. И че го правят и други болници, чието пране също ежедневно циркулира по пътищата на страната. Освен, че изминава стотици километри, често пералните, до които пътува, са незаконни.

А защо шефовете на споменатите болници не изпращат свой представител да огледа пералните,

които се явяват и печелят обществените поръчки. И които често са на стотици километри? Отговорът оставяме на вас.

Вижте повече по темата във видеото горе от канала на новините на NOVA във Vbox7.com

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Мъж се оплаква на приятел: - Жена ми е като полицай! Приятелят го пита: - Защо? Толкова ли е строга? - Не, винаги идва неочаквано…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел удари палатки край болница, убити и ранени репортери

Израел удари палатки край болница, убити и ранени репортери

Свят Преди 1 час

Още 15 души са загинали при други израелски удари в Ивицата Газа

Жертвите на пожара в Кочани станаха 61

Жертвите на пожара в Кочани станаха 61

Свят Преди 2 часа

Министър Таравари изрази съболезнованията си на семейството

Неписаните модни закони на принцеса Кейт: Шапки, червено и кралски протокол

Неписаните модни закони на принцеса Кейт: Шапки, червено и кралски протокол

Любопитно Преди 2 часа

Как принцеса Кейт използва стила като форма на дипломатическо изразяване

Откриха мъртъв бивш бодигард на Дейвид и Виктория Бекъм

Откриха мъртъв бивш бодигард на Дейвид и Виктория Бекъм

Свят Преди 3 часа

Крейг Ейнсуърт е открит мъртъв в Испания, след като беше обявен за изчезнал

Кирил Петков обяви, че съди Делян Пеевски

Кирил Петков обяви, че съди Делян Пеевски

България Преди 3 часа

Петков посочва, че искът е за неимуществени вреди

<p>Митническата буря на Тръмп разтърси света</p>

Глобални пазари под натиск: Исторически сривове и растящ страх от рецесия

Свят Преди 3 часа

Според JPMorgan шансът за рецесия в САЩ и в глобален план е нараснал до 60%

ВАС пита Конституционния съд за избора на главен прокурор

ВАС пита Конституционния съд за избора на главен прокурор

България Преди 3 часа

Административното дело във ВАС бе образувано по жалба на Борислав Сарафов

Слаб трус до Перник

Слаб трус до Перник

България Преди 4 часа

Земният трус е усетен слабо в 13.45 ч. с епицентър на 2 км източно от град Перник

Полуфиналите на Sesame Купа на България по DIEMA SPORT

Полуфиналите на Sesame Купа на България по DIEMA SPORT

Любопитно Преди 4 часа

Не пропускайте зрелищните футболни срещи на крачка от финала

<p>В Германия <strong><span style="color:#ff0000;">ще готвят учениците за... война</span></strong></p>

В Германия ще готвят учениците за... война

Свят Преди 4 часа

Говорителят на отбраната Роудрик Кизеветер каза, че е „абсолютно необходимо“ учениците да се обучават за извънредни ситуации, като ги нарече „особено уязвими и особено засегнати при извънредни ситуации“

Михаел Шумахер стана дядо

Михаел Шумахер стана дядо

Любопитно Преди 4 часа

Дъщеря му Джина-Мария е родила момиче на име Мили

Напусна ни актьорът Пламен Сираков

Напусна ни актьорът Пламен Сираков

България Преди 4 часа

Скръбната вест съобщиха от Съюза на артистите в България

Макрон се срещна в Кайро с египетския си колега

Макрон се срещна в Кайро с египетския си колега

Свят Преди 4 часа

Очаква се по-късно към тях да се присъедини йорданският крал Абдула Втори

След края на войната – какво бъдеще очаква Украйна

След края на войната – какво бъдеще очаква Украйна

Свят Преди 5 часа

Възстановяването на Украйна ще струва над 520 млрд. долара, отбелязват експерти

15-годишен се простреля с въздушна пушка в Монтанско

15-годишен се простреля с въздушна пушка в Монтанско

България Преди 5 часа

Непълнолетният я е носил в ръка и без да иска натиснал спусъка