77

К онсултативният съвет по национална сигурност (КСНС), свикан от президента Румен Радев приключи без становище. Темата му бе борбата с корупцията по високите етажи. 

Предложих проект на становище. Това становище не се прие. Разминаванията са основно във въпросите какви са измеренията в корупцията във висшите публични длъжности, доколко ефективна е тя и предложенията за решение. Това бяха първите думи на президента Румен Радев след КСНС и посочи, че има криза на държавността. 

Премиерът Бойко Борисов коментира по-късно темата. 

„Апартаментгейт“ не може да се лекува с оставки, те са достатъчни за партиите, но не и за държавата. Това каза президентът Румен Радев след КСНС. Той поясни, че си е отменил поканата към заместник-председателя на КПКОНПИ заради публикации, че той има същите проблеми като Пламен Георгиев. „Докладът, който изисках от КПКОНПИ разкрива неефективността според мен на тази комисия по отношение на висши публични длъжности в този състав. В този състав, функции и ръководство. Това според мен има своето обяснение. То е в доклада, който изисках от председателя на Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика. Той не можа да се яви на днешния съвет, защото е възпрепятстван, но според мен няма и нужда. В заключенията на този доклад от НС ясно е записано, че към момента съществува институционален механизъм за противодействие на корупцията. В същото време ние виждаме резултатите“, заяви още Радев и посочи,че липсва ефективен контрол върху дейността на КПКОНПИ, а това е очевидно от начина, по който е било избрано ръководството на тази комисия. „В настоящата ситуация призовавам за енергични и безкомпромисни действия на институциите за възстановяването на държавността и на доверието на гражданите. На безочието на определени позиции и на ширещата се демонстрация и чувство за безнаказаност трябва да се сложи край, защото усещането за безнаказаност на най-високо ниво се превръща в стандарт за администрацията на по-ниски нива и по провинцията, където твърде вероятно може да се дублират скандалите, които текат в момента в столицата“, посочи още Радев. 

По думите му основното разминаване е в оценката за ефективността на антикорупционната комисия, разминаване в оценката доколко народното събрание осъществява реален ефективен контрол върху работата на тази комисия, разминаване в оценката за ефективността на нормативната база.

„На първо място нарушаване на институционалния баланс при назначаването на ръководството на антикорупционната комисия. Поради пасивни методи в борба с корупцията. Поради ограничен обхват на проверката на свързани лица. Поради ограничен времеви обхват на проверки след освобождаване на длъжността”, заяви Радев.

Показали сме политическа воля и морал за борба с корупцията, но декларацията на президента съдържаше внушения, които не кореспондират с реалностите. Това каза д-р Даниела Дариткова, председател на ПГ на ГЕРБ пред журналисти след КСНС. По думите й предложенията по-скоро отговарят на нечии политически интереси.

„Ще припомня, че самият член на „БСП за България“ г-н Янков е казал, че президентът е свикал КСНС по поръчение на Корнелия Нинова. Дори г-жа Нинова накрая гласува да не излезем с общо становище. Подложихме на решение това дали да имаме общо становище и всички гласуваха да нямаме такова“, допълни д-р Дариткова.

Според нея предложеният проект за решение е бил получен от тях в момента на заседанието. "Тази практика на работа на Консултативни съвет беше изключително изненадваща за мен като участник да първи път в него, защото няма как в контекст на обсъждане от 15 човека да се постигне съгласие – терминологчно, семантично и по съдържание. Ние наистина подложихме на обсъждане всички елементи от предложения проект за решение. Оказа се, че повечето абзаци се повтарят с предходно решение на КСНС от 2017г., посветен на проблемите с корупцията", обясни Дариткова.

"Имахме и общи решения. Едно от тях е това, че трябва да се направи оценка за въздействието и анализ на Антикорупционното законодателство, което вече функционира една година, да се предприемат промени там, където експертите и властите, които го прилагат, намират проблеми. Това беше общо становище и ние се обединихме около него. Общо беше и намерението наистина да се анализира и дейността на КПКОНПИ така, че наистина да се прецени дали нейните правомощия в НС стигат или да се предизвика някаква специална анкетна комисия”, каза още тя.

На излизане от „Дондуков” 2 първи говориха вътрешният министър Младен Маринов и лидерът на „Воля” Веселин Марешки. От изказванията им стана ясно, че няма общо становище на КСНС.

Темата на КСНС беше „Резултати от противодействието на корупцията по високите етажи на властта. Необходимост от мерки”.

Той беше свикан в разгара на скандалите с евтини апартаменти.

На фона на проверките, които започнаха от прокуратурата, се оказа, че антикорупционната комисия не е изпратила свой представител в президентството. От Комисията излязоха с позиция, че атаката срещу нея идва от двама олигарси и една политическа партия - „за което има 2 млрд. и 200 млн. причини, които могат да мотивират не една политическа партия да направи това”.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова заяви, че не е постигната обща декларация, отхвърлено е предложението на президента за нов антикорупционен закон.

„Бях свидетел на бранене на статуквото със зъби и нокти в кръгова отбрана“,

категорична е Нинова.

Председатрелят на партията разкри, че са отхвърлени направените от БСП предложения, не са приети и предложенията за поправки на действащия антикорупционен закон.

Лидерът на „Воля” Веселин Марешки заяви: „БСП и Корнелия Нинова вкараха текстовете, които пряко щяха да им помогнат на предстоящите избори. Това беше неприемливо за всички други”.

Председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова пък коментира: „Предложеният проект на промени в антикорупционния закон беше получен на самия КСНС.

Няма как от 15 човека да се постигне съгласие.

Повечето от абзаците се повтарят от предишен КСНС. Постигнахме съгласие, че трябва да се направи анализ на антикорупционното законодателство и комисия”.

Очаквайте подробности!

Коментари 77
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

77 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пламен Димитров: Във Vivacom всеки ден ставаме все по-добри в името на клиента

Пламен Димитров: Във Vivacom всеки ден ставаме все по-добри в името на клиента

Любопитно Преди 17 минути

Старши мениджърът в отдел „Клиентско изживяване“ в телекома се включи в инициативата „Мениджър за един ден“ на Junior Achievement

<p>Вижте как Валенсия изчезва под море от кал (ВИДЕО)</p>

Вижте как Валенсия изчезва под море от кал по време на смъртоносните наводнения в Испания

Свят Преди 1 час

В резултат на екстремното метеорологично явление загинаха над 200 души

<p>Памела, Бети, Принс - коя е Бионсе на Хелоуин</p>

Бионсе избра за Хелоуин да е... Памела Андерсън, Принс и Аполония и Бети Дейвис

Любопитно Преди 1 час

Певицата изглежда обича да влиза в различни роли

Одобриха кандидатурата на Екатерина Захариева за еврокомисар

Одобриха кандидатурата на Екатерина Захариева за еврокомисар

Свят Преди 2 часа

Захариева ще отговаря за ресора "Стартъпи, проучвания и иновации"

Ричард Гиър напуска Америка заради младата си съпруга

Ричард Гиър напуска Америка заради младата си съпруга

Любопитно Преди 2 часа

Феновете на актьора се страхуват, че Гиър планира да прекрати кариерата си

Снимката е илюстративна

Мълния уби футболист по време на мач

Свят Преди 2 часа

Ранени са четирима, като вратарят остава в критично състояние

<p>Кой е бил най-популярният филм в годината ви на раждане</p>

Кой е бил най-популярният филм в годината ви на раждане

Любопитно Преди 2 часа

Има много ленти, които си заслужава да бъдат гледани отново и отново

<p>&bdquo;Секс. Клоуни. Убийство&ldquo;</p>

„Секс. Клоуни. Убийство“: Кой застреля от упор Марлин Уорън

Свят Преди 2 часа

Странното убийство остава неразкрито в продължение на 27 години

СофтУни празнува 11 години знания и успехи!

СофтУни празнува 11 години знания и успехи!

Технологии Преди 2 часа

А ето и какво беше постигнато за тези 11 години

Алианса за корпоративна социална отговорност

United Group се присъедини към Алианса за корпоративна социална отговорност

Любопитно Преди 2 часа

Основната цел на Алианса за корпоративна социална отговорност е да насърчи отговорните бизнес практики по цялата верига за доставки в областта на телекомуникациите

<p>Сръбският министър на транспорта&nbsp;подаде оставка</p>

Сръбският министър на транспорта Горан Весич подаде оставка

Свят Преди 3 часа

Причина за оттеглянето му е инцидентът, при който козирка на жп гарата в Нови Сад рухна и 14 души загинаха

Евгений Пригожин

Загадъчна смърт застигна съюзник на Пригожин

Свят Преди 3 часа

Мъртъв е Андрей Ткаченко - един от близките сътрудници на основателя на частната военна компания "Вагнер“ Евгений Пригожин

Кирил Петков отговори на Пеевски: Фантомите нямат права

Кирил Петков отговори на Пеевски: Фантомите нямат права

България Преди 3 часа

Съпредседателят на „Продължаваме Промяната” коментира позицията на лидера на "ДПС – Ново начало"

Снимката е илюстративна

САЩ са готови да продадат на Южна Корея отбранителни системи за 5 млрд. долара

Свят Преди 3 часа

Съобщението идва на фона на изстрелян залп от балистични ракети с малък обсег от Северна Корея рано тази сутрин

<p>Вижте джобния часовник, спрял при потъването на &quot;Титаник&quot;</p>

Джобен часовник, спрял при потъването на „Титаник“, се продава за $104 000

Свят Преди 4 часа

Часовникът е останал „застинал във времето“ в 4,53 ч., което е 2 часа и 33 минути след потъването на кораба на 15 април 1912 г.